Սթրիմինգային Netflix ծառայությունը գնել է Ջորջ Օրուելի «Անասնաֆերման» էկրանավորելու իրավունքները: Որպես ռեժիսոր հանդես կգա հայկական ծագում ունեցող դերասան Էնդի Սերկիսը (Սարգսյան), որը հայտնի է Գոլումի դերով «Մատանիների տիրակալը» եռապատումում:
Ֆիլմի պրոդյուսերը կլինի Մեթ Ռիվզը, որն աշխատել է Սերկիսի հետ «Կապիկների մոլորակը» ֆիլմի վրա:
Սերկիսի մոտ էկրանավորման գաղափարը ծագել էր դեռ 2012-ին, գրում է Bird in Flight-ը Variety-ի վրա հղումով:
Սերկիսը մտադիր է «Անասնաֆերման» նկարահանել սերիալի ձևաչափով: «Մենք շատ ուրախ ենք, որ կկարողանանք աշխատել Օրուելի ստեղծագործության վրա Netflix-ի հետ: Բացի այդ, ես կվերամիավորվեմ ընկերոջս՝ Մեթ Ռիվզի հետ, որը հայտնի է իր անկեղծությամբ, ազնվությամբ և տաղանդով»,-ասել է Սերկիսը:
Ջորջ Օրուելի «Անասնաֆերման» լույս է տեսել 1945-ին: Ինքը Օրուելն այն անվանում էր 1917-ի հեղափոխության և Ստալինի իշխանության գալու ալեգորիա: Ըստ սյուժեի, ֆերմայում ապրող կենդանիները վռնդում են իրենց դաժան տիրոջը և 7 պատվիրան սահմանում, որոնք օգնում են պահպանել հավասարությունը: Հետո իշխանությունը զավթում է Նապոլեոն անունով խոզը՝ նա չեղարկում է բոլոր պատվիրանները և մի կանոն է սահմանում, որի համաձայն «բոլոր կենդանիները հավասար են, բայց որոշները մյուսներից ավելի հավասար»:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Netflix-ը գնել է Warner Bros.-ից հայկական ծագում ունեցող հայտնի դերասան Էնդի Սերկիսի (Սարգսյան) «Մաուգլի» արկածային կինոժապավենի վարձույթի իրավունքները:

3 Август 2018 - 07:33 AMT
Стриминговый сервис Netflix купил права на экранизацию повести «Скотный двор» Джорджа Оруэлла. В качестве режиссера выступит актер армянского происхождения Энди Серкис (Саркисян), известный по роли Голлума в трилогии «Властелин колец».
Продюсированием картины займется Мэтт Ривз, работавший с Серкисом над «Планетой обезьян». Серкис задумался об экранизации в 2012 году, пишет Bird in Flight со ссылкой на Variety.
Он планировал выпустить «Скотный двор» в формате сериала. «Мы очень рады, что в итоге сможем поработать над произведением Джорджа Оруэлла с Netflix. Кроме того, я воссоединюсь с моим другом Мэттом Ривзом, который известен своей чуткостью, честностью и талантом сторителлера», — заявил Серкис.
Повесть-притча «Скотный двор» вышла в 1945-м. Сам Оруэлл называл ее аллегорией на революцию 1917 года и приход Сталина к власти. По сюжету животные, живущие на ферме, изгоняют своего жестокого хозяина и вводят семь заповедей, которые помогают сохранять равноправие. Затем власть на ферме захватывает свин по кличке Наполеон. Он отменяет все заповеди и утверждает единственное правило, согласно которому «все животные равны, но некоторые равнее других».
В конце июля Netflix выкупил у студии Warner Bros. права на другой фильм Серкиса — «Маугли». По словам создателей картины, это избавит «Маугли» от сравнений с диснеевской «Книгой джунглей», вышедшей в 2016 году. Премьера должна была состояться в октябре 2018-го, но Netflix перенес ее на 2019 год.