Հեղինակավոր Moody's միջազգային վարկանշային գործակալությունն Ամերիաբանկին շնորհել է հետևյալ վարկանիշները.
• ազգային արժույթով երկարաժամկետ ավանդների B1 վարկանիշ,
• արտարժույթով երկարաժամկետ ավանդների B2 վարկանիշ,
• կոնտրագենտի ռիսկի երկարաժամկետ Ba3 վարկանիշ:
Ազգային արժույթով երկարաժամկետ ավանդների B1 վարկանիշն ունի դրական հեռանկար՝ հիմնված պետական պարտքի B1 վարկանիշի դրական հեռանկարի վրա: Արտարժույթով երկարաժամկետ ավանդների B2 վարկանիշը հայկական բանկերի համար առավելագույն հնարավոր վարկանիշն է` սահմանափակված է Հայաստանի Հանրապետության արտարժույթով ավանդների առավելագույն շեմով: Վարկանիշն ունի կայուն հեռանկար:
Ամերիաբանկին շնորհված ազգային արժույթով երկարաժամկետ ավանդների վարկանիշն արտացոլում է.
• բանկի դիվերսիֆիկացված բիզնես ուղղությունները և ամուր դիրքերը տեղական Շուկայում
• ակտիվների բարելավված որակը և հնարավոր կորուստների կլանման կարողությունը` շնորհիվ կապիտալի պատշաճ բուֆերների, բարձր շահութաբերության և խնդրահարույց վարկերի բավարար ծածկույթի,
• իրացվելիության բավարար մակարդակը և միջոցների ներգրավման դիվերսիֆիկացված աղբյուրները:
Միաժամանակ, Ամերիաբանկի վարկանիշը սահմանափակված է Հայաստանի մակրոտնտեսական ցուցանիշներով և արտարժույթով վարկերի էական տեսակարար կշռով: Վարկանիշները սահմանելիս` Moody's-ը հիմք է ընդունել մի շարք կարևոր ցուցանիշներ: Մասնավորապես, նվազել է չաշխատող վարկերի տեսակարար կշիռն ընդհանուր վարկային պորտֆելում: 31.03.2018թ. դրությամբ այդ ցուցանիշը կազմել է 3.9%՝ 2017թ. տարեվերջի 4.1%-ի համեմատ, խնդրահարույց վարկերի ծածկման գործակիցը 2018թ. առաջին եռամսյակում կազմել է 87%՝ 2017թ. տարեվերջի 57%-ի համեմատ: Միաժամանակ, տարեվերջին արտարժութային վարկերի տեսակարար կշիռը եղել է բարձր՝ 82%, ինչը բերում է ակտիվների որակի զգայունությանը փոխարժեքային տատանումների նկատմամբ: Սակայն մյուս կողմից, այդ վարկառուների էական մասն արտահանողներ են, որոնք ապահովում են արտարժութային հասույթ, որն էլ մասամբ նվազեցնում է փոխարժեքային տատանումներից բխող վարկային ռիսկը:
Moody's-ը կարևորել է նաև այն համգամանքը, որ Ամերիաբանկն ունի դիվերսիֆիկացված բաժնետիրական կառուցվածք և անհրաժեշտության դեպքում կարող է ներգրավել լրացուցիչ կապիտալ: Մասնավորապես, Ասիակա ն Զարգացման Բանկի ներդրման շնորհիվ 2018 թ. Բանկի սեփական կապիտալը համալրվել է 30 միլիոն ԱՄՆ դոլարով: Կապիտալի համարժեքության նորմատիվային ցուցանիշը 2018թ. առաջին եռամսյակում կազմել է 14.05%, իսկ Բազել I-ի պահանջներին համապատասխան՝ շուրջ 19%: 2018թ. առաջին եռամսյակում բանկի զուտ շահույթը կազմել է 2.56 մլրդ ՀՀ դրամ (56% աճ՝ 2017թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ): Արդյունքում` ակտիվների միջին եկամտաբերությունը տարեկան կտրվածքով կազմել է 1.5%, եկամտաբերությունն ըստ կապիտալի ՝ 13.4%:

Международное рейтинговое агентство Moody's Investors Service присвоило Америабанку следующие рейтинги:
- рейтинг долгосрочных депозитов в драмах на уровне B1;
- рейтинг долгосрочных инвалютных депозитов на уровне B2;
- долгосрочному риску контрагента – рейтинг Ba3.
Рейтинг долгосрочных депозитов в драмах на уровне B1 имеет позитивный прогноз, основанный на позитивном рейтинге госдолга B1. Рейтинг инвалютных долгосрочных депозитов B2 является максимально возможным рейтингом для армянских банков, который ограничен пределом инвалютных депозитов Армении. Рейтинг имеет стабильный прогноз.
Рейтинг долгосрочных драмовых депозитов Америабанка отражает:
- диверсифицированные бизнес-направления банка и прочные позиции на рынке;
- улучшенное качество активов и возможность нейтрализации возможных потерь благодаря надлежащим буферам капитала, высокой прибыльности и достаточному покрытию проблемных кредитов;
- достаточный уровень ликвидности и диверсифицированные источники привлечения средств.
В то же время рейтинг Америабанка ограничен макроэкномическими показателями Армении и весомой долей инвалютных кредитов. При определении рейтинга агентство Moody's приняло во внимание ряд важных показателей. В частности, снизилась доля неработающих кредитов в совокупном портфеле банка. По положению на 31 марта 2018 года, этот показатель составлял 3,9% по сравнению с 4,1% на конец 2017 года. Показатель покрытия проблемных кредитов банка на конец первого квартала составил 87% против 57% на конец 2017 года.
В тоже время в конце года доля инвалютных кредитов банка была высокой – 82%, что приводит к чувствительности качества активов к колебаниям курсов. Однако, с другой стороны, существенную часть этих заемщиков составляют экспортеры, которые обеспечивают инвалютную выручку, что и частично снижает кредитный риск от валютных колебаний.
Агентство Moody's придает важность тому факту, что Америабанк имеет диверсифицированную акционерную структуру и в случае необходимости может привлечь дополнительный капитал. В частности, благодаря вложрению Азиатского банка развития в 2018 году собственный капитал был пополнен на 30 млн долларов. Нормативный показатель достаточности капитала за первый квартал 2018 года составил 14,05%, а согласно требованию Базель 1 – около 19%. Чистая прибыль банка за первый квартал составил 2,56 млрд драмов (рост на 56%). В результате, средняя рентабельность активов составила 1,5%, а рентабельность капитала – 13,4%.