ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Աշոտ Հակոբյանի, Վրաստանում Հայաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռուբեն Սադոյանի, Դոնի Ռոստովում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս Վարդան Ասոյանի և ռուս գործընկերների միջև Վերին Լարսի անցակետի ռուսական կողմում տեղի է ունեցել խորհրդակցություն:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Լարսի անցակետում ստեղծված իրավիճակը և խոշոր կուտակումների հիմնական պատճառները:
Ռուս գործընկերները ներկայացրել են որոշակի վիճակագրական տվյալներ: Նրանք նշում են, որ, ի տարբերություն 2017-ի տվյալների, 50 տոկոսով աճել է մարդատար մեքենաների, զբոսաշրջիկների՝ անցակետից օգտվելը: Ըստ կանխատեսումների՝ առաջիկայում այդ աճը կշարունակվի:
Լարսի անցակետը, համաձայն կանոնակարգի, ունի նախագծային անձնագիր, ըստ որի՝ այն օրական պետք է սպասարկի առավելագույնը 170 բեռնատար ավտոմեքենա, 3000 ֆիզիկական անձի, սակայն օգոստոսի 5-ի դրությամբ փաստացի սպասարկվել է 500 բեռնատար մեքենա և 15 հազար քաղաքացի, հայտնում է ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարության լրատվական ծառայությունը:
Ռուս գործընկերների փոխանցմամբ՝ քանի որ անցակետում առաջնահերթությունը տրվում է մարդատար ավտոմեքենաներին, հետևաբար, ուղղակի փոխկապակցված ձևով, բեռնատար մեքենաների թողունակությունը նվազել է: Երբ լինում են մարդատար տրանսպորտային միջոցների կուտակումներ, Լարսի անցակետի սպասարկող բոլոր ուղիները տեղափոխվում են սպասարկելու մարդատար մեքենաներին:
Ռուս գործընկերները տեղեկացրին, որ մոտ 2 շաբաթ առաջ անցակետում տեղի է ունեցել Մոսկվայից ժամանած մի խումբ պաշտոնյաների խորհրդակցություն: Ռուսական կողմը, ևս մտահոգ լինելով առաջացած կուտակումներով և քաղաքացիներին պատճառվող անհանգստությամբ, որոշում է կայացրել, որպեսզի շահագրգիռ բոլոր գերատեսչությունները շատ կարճ ժամկետներում ներկայացնեն առաջարկություններ, որոնցով հնարավոր կլինի բարձրացնել թողունակությունը՝ հաշվի առնելով նաև անցակետի աշխարհագրական բարդ դիրքը: Նրանց համոզմամբ՝ պետք է արդիականացվեն որոշ կանոնակարգեր և տրվեն ինժեներական լուծումներ:
Հայաստանի իշխանությունները, օգտագործելով երկու երկրների միջև գործող հարաբերությունները, կփորձեն պարզել, թե ռուս գործընկերները ինչ հեռանկարանային լուծումներն են նախատեսում իրականացնել:
Ռուսական կողմից հանդիպմանը ներկա են եղել բոլոր այն ծառայությունների ներկայացուցիչները, ովքեր պատասխանատու են անցակետում համապատասխան գործողությունների իրականացման համար:
Ավելի վաղ, Տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների փոխնախարար Արմեն Փամբուխչյանն իր ֆեյսբուքյան էջում հայտարարել է, որ Լարսում դարձյալ խնդիրներ են ծագել, ռուսական կողմից հերթի երկարությունը 9-10 կմ է:Նա վարորդներին հորդորել է այդ ճանապարհը չօգտագործել բեռնափոխադրումների համար։
ՌԴ-ում Հայաստանի դեսպանատունը հայտնել է, որ «Վերին Լարսի» անցակետում կուտակումներով պայմանավորված իրավիճակի առնչությամբ դեսպանությունում գործում է թեժ գիծ՝ + 7 (495) 628 55 56։

Министр транспорта, связи и информационных технологий Армении Ашот Акопян, посол Армении в Грузии Рубен Садоян, генеральный консул Республики Армения в Ростове-на-Дону Вардан Асоян и российские коллеги провели совещание на российской стороне контрольно-пропускного пункта «Верхний Ларс». Об этом сообщает пресс-служба Минтранса РА.
В ходе встречи стороны обсудили ситуацию на контрольно-пропускном пункте «Верхний Ларс» и основные причины крупных скоплений.
Российские коллеги представили некоторые статистические данные. Они отмечают, что, в отличие от данных за 2017 год, на 50% возросло число проезжающих через КПП легковых автомобилей, туристов. По прогнозам, этот рост продолжится и в ближайшем будущем.
Контрольно-пропускной пункт Ларса, согласно регламенту, в день должен обслуживать максимум 170 грузовых автомобилей и 3000 физических лиц. Однако, по состоянию на 5 августа, фактически обслуживались 500 грузовиков и 15 тысяч граждан.
По словам российских коллег, поскольку на КПП приоритет отдается легковым автомобилям, соответственно пропускаемость грузовиков снижается. Когда происходит скопление легковых транспортных средств, все пункты начинают обслуживать легковые автомобили.
Российские коллеги сообщили также, что около 2 недель назад на контрольно-пропускном пункте состоялось совещание группы прибывших из Москвы должностных лиц.
Российская сторона, также обеспокоенная возникшими скоплениями и причиненным гражданам неудобством, приняла решение, чтобы за короткий промежуток времени все заинтересованные ведомства представили предложения по увеличению пропускаемости, с учетом также непростого географического расположения контрольно-пропускного пункта. Они убеждены, что некоторые процедуры должны быть модернизированы, необходимы современные технические решения.
Власти Армении, используя существующие между двумя странами отношения, попытаются выяснить, какие перспективные решения планируется реализовать российскими коллегами.