ՀՀ ԿԱ պետական եկամուտների կոմիտեն 2018 թվականի առաջին 7 ամսում հավաքել է այնքան ավելի հարկ, որքան նախատեսված ամբողջ տարվա համար, հայտնել է ՊԵԿ նախագահ Դավիթ Անանյանը:
«7 ամսում հավաքել ենք այնքան հարկային եկամուտ, որքան նախատեսվում էր հավաքել ամբողջ տարվա ընթացքում: 2018-ի համար ի սկզբանե նախատեսված էր հավաքագրել 107 մլրդ դրամով ավելի հարկային եկամուտ, այդ սահմանաչափին հասել ենք 7 ամսվա ընթացքում»,- ասել է ՊԵԿ նախագահը:
Թավշա հեղափոխությունից հետո զգալի փոփոխություններ են տեղի ունեցել ՀՀ ԿԱ պետական եկամուտների կոմիտեի հավաքագրած հարկերի կառուցվածքում․ ընթացիկ տարվա ապրիլ-հունիսին՝ 2-րդ եռամսյակում, Հայաստանի 1000 խոշոր հարկատուներից հավաքվող հարկերի ծավալը կտրուկ աճել է թե 1-ին եռամսյակի, և թե նախորդ տարիների համադրելի ժամանակաշրջանում հավաքվող հարկերի ծավալների համեմատ, ինչը պետական բյուջե եկամուտների զգալի աճ է ապահովել։ Փոխարենը, զգալիորեն նվազել է մյուս հարկատուներից գանձվող հարկերի ծավալը։

In the first seven months of 2018, Armenia’s State Revenue Committee has collected in taxes as much as it was to collect throughout the entire year, Committee chief Davit Ananyan told reporters on Thursday, August 16.
"Taxes to be collected in 2018 were to grow by AMD 107 billion year-on-year, and we have crossed that limit in seven months,” Ananyan said.
Following the velvet revolution in the country, much has changed in terms of taxes collected by the State Revenue Committee. In the second quarter of the current year, the amount of taxes paid by Armenia's 1000 largest has significantly grown both against the previous quarter and the preceding years. The amount of taxes paid by other taxpayers, meanwhile, has dropped.