Հայաստանում դիտվում է կապույտ հազով հիվանդացության բարձրացում, հայտնում է առողջապահության նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
Հիվանդացության պարբերական ակտիվացումը պայմանավորված է պատվաստումներում ուշ ընդգրկման, պատվաստումներից հրաժարման և թերի պատվաստված անձանց կուտակմամբ, ինչպես նաև բնակչության ակտիվ տեղաշարժով։
2018թ. հունվար-հուլիսին 2017-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ հանրապետությունում կապույտ հազի հիվանդացությունն աճել է մոտ 3 անգամ. արձանագրվել է կապույտ հազի 118 դեպք: Հիվանդների 81%-ը չպատվաստված կամ թերի պատվաստված անձինք են:
Այս տարի գրանցված կապույտ հազի դեպքերից 65-ը 0-1 տարեկան երեխաներ են: 2018թ. արձանագրվել է կապույտ հազից 2 ամսական երեխայի մահվան դեպք:
Առողջապահության նախարարությունը ընդգծում է` կապույտ հազի կանխարգելման միակ անվտանգ և արդյունավետ միջոցը պատվաստումն է:
Կապույտ հազը մանրէային հիվանդություն է, փոխանցվում է օդակաթիլային ճանապարհով։ Սկսվում է ընդհանուր թուլությամբ, հազով, ջերմության բարձրացմամբ: Աստիճանաբար հազը դառնում է նոպայազև, նոպայի վերջում ներշնչման ժամանակ երեխան ուժեղ հաչոցանման ձայն է հանում։ Նոպայաձև հազի ժամանակ երեխան կարող է կապտել, ինչով էլ պայմանավորված է հիվանդության անվանումը:
Կապույտ հազին բնորոշ են բարդություններ` թոքաբորբ, բրոնխիտ, էնցեֆալիտ (ուղեղի ախտահարում), որոնք կարող են երեխայի հաշմանդամության պատճառ դառնալ։ Հիվանդությունը հատկապես ծանր են տանում մինչև մեկ տարեկան երեխաները։ Նրանց մոտ հազը կարող է առաջացնել շնչառության կանգ։

23 Август 2018 - 15:06 AMT
В Армении наблюдается рост заболеваемости коклюшем. Об этом сообщает пресс-служба министерства здравоохранения РА.
Коклюшу свойственно циклическое повторение раз в 3-4 года. В последний раз активность болезни была отмечена в 2013-2014 годах. Периодическая активизация обусловлена поздним вовлечением в процесс вакцинации, отказом от прививок, наличием лиц, прошедших неполную вакцинацию, а также активным перемещением населения.
В январе-июле 2018 года по сравнению с аналогичным периодом 2017 года количество случаев заболевания коклюшем в Армении выросло в 3 раза: было зарегистрировано 118 случаев. 81% заболевших – люди, не получившие прививку или прошедшие не полную вакцинацию.
В текущем году в 65-ти из зарегистрированных случаев коклюш был диагностирован у детей в возрасте до года. В 2018 году был зафиксирован случай смерти двухмесячного ребенка из-за коклюша.
Министерство здравоохранения в очередной раз подчеркивает, что единственным безопасным и эффективным методом предотвращения коклюша является вакцинация.
Коклюш – острое инфекционное заболевание, сопровождающееся повышением температуры, воспалительными явлениями в верхних дыхательных путях и приступообразным спазматическим кашлем. Коклюшу свойственны такие осложнения, как воспаление легких, бронхит, энцефалит, которые могут стать причиной инвалидности ребенка. Коклюш особенно тяжело переносят дети до 1 года. У них кашель может привести к остановке дыхания.