Հայաստանի ֆուտբոլի հավաքականի և անգլիական «Արսենալի» կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանը կարող է չմասնակցել Ադրբեջանի «Ղարաբաղ» անվանումով ակումբի հետ հանդիպմանը, քանի որ ՀՀ քաղաքացի է:
«Մեր բոլոր ֆուտբոլիստների և աշխատակիցների անվտանգությունն ու ապահովությունը միշտ մեր առաջնայնություններից գլխավորն է եղել: Մենք կքննարկենք իրավիճակն ու կխոսենք ֆուտբոլիստի հետ, որից հետո որոշում կկայացնենք»,-ասել է «Արսենալի» մամուլի քարտուղարը՝ անդրադառնալով «Ղարաբաղի» հետ հանդիպմանը Մխիթարյանի մասնակցության հարցին:
ՈւԵՖԱ-ն խոստացել է օգնել Մխիթարյանին, բայց դեռ հայտնի չէ, թե ինչ կստացվի:
«Դա ստանդարտ կարգ է, երբ ՈւԵՖԱ-ն պաշտոնական նամակներ է հղում ազգային ասոցիացիաներին, ակումբերին ու երկրների դեսպանատներին՝ նպատակ ունենալով աջակցել ֆուտբոլիստներին ՈւԵՖԱ հովանու ներքո անցկացվող մրցաշարերին մասնակցելու համար վիզա ստանալու հարցում»,-հայտնել է կազմակերպության մամուլի ծառայությունը:
Իր հերթին «Արսենալի» գլխավոր մարզիչ Ունաի Էմերին հույս է հայտնել, որ Մխիթարյանը կկարողան մասնակցել ադրբեջանական ակումբի հետ խաղին:
«Շատ կցանկանայի հավատալ, որ Հենրիխը կկարողանա մեզ հետ մեկնել Բաքու: Եթե խնդիրն ունի լուծում, գերազանց կլիներ այն կիրառել: Հենրիխի հետ այդ հարցի շուրջ ես դեռ չեմ խոսել»,-ասել է նա:
2015/16թթ. խաղաշրջանում, երբ Մխիթարյանը հանդես էլ գալիս Դորտմունդի «Բորուսիայի» կազմում, նա չմասնակցեց ադրբեջանական «Գաբալայի» հետ խաղին: Այն ժամանակ Ադրբեջանի ներկայացուցիչները պնդում էին, որ կտան մուտքի արտոնագիր Մխիթարյանին, սակայն ի վերջո Մխիթարյանը չմեկնեց Բաքու անվտանգության նկատառումներից ելնելով:
«Արսենալը» Եվրոպայի լիգայի խմբային փուլում կհանդիպի «Ղարաբաղի», «Սպորտինգի» և «Վորսկլայի» հետ: «Վորսկլայում» նույնպես հայ ֆուտբոլիստ կա՝ կիսապաշտպան Գեղամ Կադիմյանը: Եվրոպայի լիգայի եզրափակիչն ընթացիկ խաղաշրջանում անցնելու է Բաքվում:

Полузащитник сборной Армении и «Арсенала» Генрих Мхитарян может пропустить гостевой матч с азербайджанским «Карабахом» в рамках группового этапа Лиги Европы, так как является гражданином РА.
«Безопасность и сохранность всех наших футболистов и сотрудников всегда стоят на вершине списка приоритетов. Мы рассмотрим эту ситуацию и переговорим с игроком, после чего примем решение»,- заявил пресс-атташе «Арсенала», комментируя тему участия Мхитаряна в игре с «Карабахом», пишет Evening Standard.
В УЕФА пообещали помочь Мхитаряну, но пока неизвестно, что из этого выйдет.
«Это стандартная процедура, когда УЕФА направляет официальные письма в национальные ассоциации, футбольные клубы и посольства стран с целью помочь игрокам получить соответствующую визу для участия в турнирах под эгидой УЕФА», – отметила пресс-служба организации.
В свою очередь главный тренер «Арсенала» Унаи Эмери выразил надежду, что Мхитарян сможет сыграть в матче против азербайджанского клуба.
«Мне бы очень хотелось верить, что он сможет поехать с нами. Если у этой проблемы есть решение, то было бы здорово его принять. С самим Генрихом я по этому поводу не говорил», – сказал он.
В сезоне-2015/16, когда Мхитарян выступал за дортмундскую «Боруссию», полузащитник пропустил выездной матч с «Габалой». Представители Азербайджана тогда уверяли, что Мхитаряну предоставят визу по прибытии в страну. Однако футболист в итоге не полетел на матч с «Габалой» из соображений безопасности.
«Арсенал» на групповом этапе Лиги Европы сыграет со «Спортингом», «Карабахом» и «Ворсклой». В «Ворскле» тоже есть армянский игрок – полузащитник Гегам Кадимян. Финал Лиги Европы в нынешнем сезоне пройдет в Баку.