Ռուսաստանցի ռեժիսոր Ալեքսանդր Կոտտի «Սպիտակ» ֆիլմը 1988-ի դեկտեմբերի 7-ի ավերիչ երկրաշարժի մասին ՀՀ էկրաններ կբարձրանա սեպտեմբերի 20-ին: Այդ մասին հայտնում է «Շարմ Հոլդինգ» ընկերությունը:
Թեև «Սպիտակը» հիմնված է իրական դեպքերի վրա, այն չի կարելի քրոնիկոն համարել: Ռեժիսորը միտումնավոր կադրի ետևում է թողնում վիզաուլ սարսափները՝ կենտրոնանալով հերոսների ապրումների վրա: Ֆիլմում գրեթե բառեր չկան՝ կերպարների վիշտը լուռ է: Ըստ ռեժիսորի, նա ձգտել է ֆիլմի միջոցով փոխանցել հանդիսատեսին այն մարդկանց «խուճապը, հուսալքությունը, արիությունն ու հերոսությունը, որոնք ի հեճուկս տարերքի փորձում էին գտնել իրենց տունն ու հարազատներին: «Սա ֆիլմ ռեքվիեմ է, սա կինո է մի մարդու մասին, որը գտել է իրեն: Ցավոք՝ ողբերգության գնով»,-ասել է Կոտտը:
Գլխավոր դերը կատարել է Լեռնիկ Հարությունյանը: Սյուժեով նա ռուս ընկեր ունի, որին խաղում է Օլեգ Վասիլկովը, իսկ քաղպաշտպանության զինվորների դերակատարներն են Ալեքսանդր Կուզնեցովը ու Կոնստանտին Պոյարկովը: Ֆիլմում նաև ֆրանսիացի դերասաններ են նկարահանվել՝ Օլիվյե Պեյջեսն ու Ժոզեֆին Ժապին, որը հայտնի է Մելանի Լորանի «Ես շնչում» եմ ֆիլմով, որը ներկայացվել էր «Սեզարի»:
Կոտտի սկզբունքային դիրքորոշումն էր, որ բոլոր հերոսներն իրենց մայրենիով խոսեն, ուստի լսվում է հայերեն, ռուսերեն, ֆրանսերեն խոսակցություն: Կոտտը ֆիլմի համար մրցանակի է արժանացել Մոսկվայի 40-րդ միջազգային կինոփառատոնում:
Ռուսաստանցի ռեժիսորներն առաջին անգամը չէ, որ դիում են Սպիտակի երկրաշարժի թեմային: 2016-ի դեկտեմբերին էկրաններ բարձրացավ ռուսաստանաբնակ ռեժիսոր Սարիկ Անդրեասյանի «Երկրաշարժ» ֆիլմը, որը նույնպես պատմում է Սպիտակի երկրաշարժի մասին:

Драматический фильм «Спитак» о разрушительном землетрясении в Армении 7 декабря 1988 года режиссера Александра Котта выйдет на экраны кинотеатров РА 20 сентября. Об этом сообщает компания «Шарм Холдинг».
Главную роль исполнил армянский актер Лерник Арутюнян. По сюжету у него будет русский друг, которого сыграл Олег Васильков. В ленте есть линия солдат гражданской обороны, их роли исполняют Александр Кузнецов и Константин Поярков.Также в ленте сыграли французские актеры Оливье Пэйджес и Жозефин Жапи.
Александр Котт принял принципиальное решение: все герои картины разговаривают на родном языке, поэтому в фильме будет слышна армянская, русская и французская речь.
Котт удостоился за фильм «Спитак» приза за лучшую режиссуру на 40-м Московском Международном кинофестивале.
Российские режиссеры не впервые обращаются к этой трагической теме — в 2017 году свою версию представил режиссер Сарик Андреасян в фильме «Землетрясение». В отличие от Андреасяна, Котт избегал компьютерной графики — все декорации «Спитака» создавались из натуральных материалов, словно давая зрителю прочувствовать тяжесть каждого камня, поднимаемого героями фильма.