Սեպտեմբերի 15-ին Հայաստանում առաջին անգամ կցուցադրվի ռեժիսոր Անդրեյ Զագդանսկու «Վագրիչն ու սև քառակուսին» ֆիլմը՝ ամերիկահայ նկարիչ և կոնցեպտուալիստ գրականագետ Վագրիչ Բախչանյանի մասին:
Ֆիլմը կբացի Apricot Tree IFF 2018 փաստագրական ֆիլմերի փառատոնը: Ֆիլմն արտադրվել է «ՄաԳիԿա-ֆիլմ» (Ուկրաինա) և AZ FILMS L.L.C (ԱՄՆ) ընկերությունների կողմից՝ Գոսկինոյի ֆինանսական աջակցությամբ:
Խարկովում ծնված և ԱՄՆ-ում ապրած հայտնի նկարիչը կյանքի օրոք երբևէ չի եղել Հայաստանում, սակայն, միշտ երազել է դրա մասին:
«Այս ցուցադրությունը Վագրիչի խորհրդանշական վերադարձն է նախնիների հայրենիք: Ինչպես հազարավոր այլ հայ ընտանիքներ, Վագրիչի նախնիները ևս փախել են Ցեղասպանության տարիներին: Այդ հանգամանքներում է Վագրիչի հայրը, դեռ մանուկ հասակում, հայտնվել Խարկովում: Վագրիչը միշտ հիշել է, որ հայ է և հիանալի գիտեր իր ժողովրդի պատմությունը»,-հայտարարել է ռեժիսոր Զագդանսկին:
Փառատոնը կանցնի սեպտեմբերի 15-21-ը: Ցուցադրություններ կլինեն Երևանում և Ուջանում: Փառատոնային ծրագրում մոտ 20 փաստագրական ֆիլմ կա:

15 сентября фильм режиссера Андрея Загданского «Вагрич и черный квадрат» об американском художнике и литераторе-концептуалисте армянского происхождения Вагриче Бахчаняне будет впервые показан в Армении.
Картина будет открывать фестиваль документального кино Apricot Tree IFF 2018. Это первый показ фильма производства компаний «МаГиКа-фильм» (Украина) и AZ FILMS L.L.C (США) при финансовой поддержке Госкино о художнике в Армении.
При жизни известный художник, родившийся в Харькове и живший в США, никогда не был в Армении и всегда мечтал побывать.
«Этот показ – символическое возвращение Вагрича на родину предков. Как и тысячи других армянских семей, предки Вагрича бежали во время турецкой резни. Так отец Вагрича ребенком оказался в Харькове. Вагрич всегда помнил, что он армянин и прекрасно знал историю своего народа», – заявил режиссер Загданский.
Фестиваль продлится с 15 по 21 сентября. Показы пройдут в Ереване и Ужане. В программе фестиваля около 20 документальных фильмов разных жанров – от биографических и антропологических до художественных и документальной анимации.