Սեպտեմբերի 19-ին, Ֆրանկոֆոնիայի միջոցառումների շրջանակում Մարտիրոս Սարյանի տուն-թանգարանում կբացվի «Սարյանը և Ֆրանսիան» խորագրով ցուցահանդեսը:
Մ. Սարյանի Փարիզում եղած ժամանակաշրջանը (1926 թ. հուլիս – 1928 թ. հունվար) առանցքային, և մինչև օրս ոչ լրիվ բացահայտված նշանակություն է ունեցել նկարչի ճակատագրում: Նա, ով միշտ նորի որոնողն էր, 1921-1926 թթ. անցել է ստեղծագործական մի շրջան, որը կապված էր հայրենիքի վերածննդի թեմայի հետ, որը, կարծես, Երևանից մեկնելուց առաջ արդեն լրիվ բացահայտվել էր, և նա զգում էր գեղանկարչության իր դիտարկումներում նորի անհրաժեշտությունը: Ապրելով հայրենիքից հեռու՝ նա շարունակում էր գտնվել հարազատ բնության տպավորությունների ներքո, հայտնում է մշակույթի նախարարության մամուլի ծառայությունը:
Ցուցահանդեսում առաջին անգամ կցուցադրվի Վարպետի հայտնի «Գազելներ» կտավը` Մոսկվայի պետական Տրետյակովյան պատկերասրահի հավաքածուից, ինչպես նաև «Կովկասյան քաղաքի փողոց. Թիֆլիս» կտավը (1927 թ.)։ Վերջինի ցուցադրումը մեծ իրադարձություն է, քանի որ այն 90 տարի անց առաջին անգամ է ցուցադրվելու Հայաստանում:
Ցուցահանդեսը կգործի մինչև նոյեմբերի 14-ը:
Ցուցահանդեսը ևս մեկ փորձ է՝ ներառելու Մարտիրոս Սարյանի անունը համաեվրոպական մշակութային համատեքստում:

19 Сентябрь 2018 - 08:17 AMT
В Доме-музее художника Мартироса Сарьяна в Ереване с 19 сентября по 14 ноября состоится выставка «Сарьян и Франция». Выставка пройдет в рамках мероприятий, посвященных Саммиту франкофонии в Армении, сообщает пресс-служба министерства культуры Армении.
«До сих пор не полностью раскрытый парижский период М.Сарьяна (июль1926 г.-январь1928 г.) сыграл ключевую роль в судьбе художника. Искавший все новое, в 1921-1926 гг. он прошел творческий этап, связанный с темой возрождения родины, которую, казалось бы, он полностью раскрыл перед отъездом из Еревана и чувствовал необходимость внесения новизны в свою живопись. Живя вдали от родины, он все еще находился во власти впечатлений от родной природы», – говорится в сообщении Минкульта.
На выставке впервые будут представлена картина «Газели» из собрания Московской государственной Третьяковской галереи, а также картина «Улица кавказского города. Тифлис» (1927 г.). Экспонирование последней- большое событие, поскольку картина впервые выставляется в Армении спустя 90 лет.
Выставка станет очередной попыткой включения имени Мартироса Сарьяна в общеевропейский культурный контекст.