Ֆրանկոֆանիայի գագաթնաժողովի շրջանակներում Հանրապետության հրապարակում տեղի է ունենալու գալա-համերգ, որի ժամանակ ելույթով հանդես կգա ֆրանսիացի հայտնի երգչուհի ZAZ-ը (Զազ)։ Այդ մասին հայտարարել է Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Ժոնաթան Լաքոտը՝ հավելելով, որ սպասվում են նաև բազմաթիվ ֆրանկոֆոն հայտնի աստղերի ելույթներ:
«Մենք գիտենք, որ ZAZ-ը շատ սիրված է Հայաստանում»,-ասել է դեսպանը, հայտնում է Panorama.am-ը։
Գալա-համերգի օրը դեռ հստակ չէ:
Անդրադառնալով այն հարցին, թե գալա-համերգին այդյոք ելույթ է ունենալու նաև ֆրանսահայ շանսոնյե Շառլ Ազնավուրը՝ դեսպանն ասել է, որ Ազնավուրը ներկա կլինի, թե ոչ, դա անակնկալ է։
«Կարծում եմ այս հարցով Ազնավուրի հետ կապի մեջ են Հայաստանի իշխանությունները, բայց մինչև գագաթնաժողով խորհուրդ եմ տալիս վերհիշել Ազնավուրի երգերը»,-ասել է Ժոնաթան Լաքոտը։
Ազնավուրի ներկայության դեպքում հնարավոր է բեմում միասին տեսնենք Ազնավուրին ու ZAZ-ին, որոնք համագործակցել են ու հանդես եկել զուգերգով։
2018թ.-ի հոկտեմբերի 11-12-ին Հայաստանում տեղի կունենա Ֆրանկոֆանիայի գագաթնաժողովը, որի ժամանակ Հայաստանը կհյուրընկալի 84 երկրի պատվիրակություն։

В Ереване 11-12 октября 2018 года состоится саммит Франкофонии, во время которого Армения примет делегации из 84 стран. В рамках саммита на площади Республики в сердце Еревана состоится гала-концерт, на котором, как ожидается, выступят многочисленные известные звезды из стран Франкофонии.
Посол Франции в Армении Жонатан Лакот сообщил, что на концерте в частности выступит Изабель Жеффруа – французская певица, известная под псевдонимом Zaz (Заз).
«Мы знаем, что Zaz очень любят в Армении», – сказал посол, пишет Panorama.am.
В ответ на вопрос, выступит ли на гала-концерте всемирно известный французский шансонье Шарль Азнавур, посол сказал: будет присутствовать Азнавур или нет – сюрприз.
«Считаю, что по данному вопросу с Азнавуром на связи находятся власти Армении, но до саммита советую вспомнить песни шансонье», – сказал Джонатан Лакот.
17-й по счету саммит Международной организации Франкофонии (МОФ) пройдет в Ереване под лозунгом «Жить вместе». В качестве символа предстоящего саммита был выбран гранат, который имеет символическое значение в армянской культуре.