Գինու համաժողովրդական տոնը Հայաստանում ընդգրկվել է ռուսաստանցի զբոսաշրջիկների կողմից ԱՊՀ-ում 2018-ի աշնան ամենապահանջված գինու և գաստրոնոմիական տոների և փառատոների եռյակում: Այդ մասին հայտնում է ՏուրՍտատ վերլուծական գործակալությունը:
Էնոգաստրոտուրիզմի պահանջված ուղղություններն ԱՊՀ-ում հետևյալն են՝ Ադրբեջան, Հայաստան և Մոլդովա:
Ըստ գործակալության, վարկանիշը գլխավորում են Նռան տոնն Ադրբեջանում, Գինու համաժողովրդական տոնը Հայաստանում և Գինու ազգային օրը Մոլդովայում:
Վարկանիշը կազմվել է ըստ շրջագայությունների պահանջարկի և իրադարձության եզակի բնույթի: Գինու համաժողովրդական տոնը Հայաստանում կնշվի հոկտեմբերի 6-ին Վայոց ձորի Արենի գյուղում:

Всенародный праздник вина в Армении вошел в топ-3 популярных у российских туристов эногастрономических праздников и фестивалей стран Содружества Независимых Государств (СНГ) осени 2018 года. Об этом сообщает аналитическое агентство ТурСтат.
В первую тройку популярных туров для эногастротуризма в СНГ середины осени 2018 года вошли путешествия в Азербайджан, Армению и Молдову.
По данным агентства, рейтинг возглавили Праздник граната в Азербайджане, Всенародный праздник вина в Армении и Национальный день вина в Молдове.