«Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ն 40 մլն եվրոյի վարկային պայմանագիր է կնքել Նիդերլանդների զարգացման ֆինանսական ընկերության (FMO) հետ: 5 տարի ժամկետով տրամադրվող այս վարկային գործիքն ուղղվելու է Հայաստանում վերականգնվող էներգետիկայի և էներգաարդյունավետության ծրագրերի, ինչպես նաև երիտասարդ և կին ձեռներեցների գործունեության ֆինանսավորմանը:
«Սա ևս մեկ նշանավոր ձեռքբերում է մեր գործընկեր FMO-ի հետ երկարամյա հարաբերություններում: Վերականգնվող էներգետիկայի ինանսավորումը կշարունակի նպաստել մաքուր էներգիայի արտադրության ոլորտի կայուն զարգացմանը` միաժամանակ ապահովելով ձեռնարկությունների և բնակչության կողմից Հայաստանի էներգետիկ պաշարների արդյունավետ սպառումը», – նշել է Ամերիաբանկի Կորպորատիվ ֆինանսների բաժնի ղեկավար Արա Սարգսյանը:
Ամերիաբանկի և FMO-ի հետ հարաբերությունների սկիզբը դրվել է դեռևս 2009թ-ին, երբ FMO-ն առաջին անգամ Ամերիաբանկին տրամադրեց վարկ`Հայաստանում ՓՄՁ-ների և վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտի նախա գծերի ֆինանսավորման նպատակով, հայտնում է բանկի մամուլի ծառայությունը:
«FMO-ն հպարտ է, որ կարողացել է ամուր և արդյունավետ հարաբերություններ կառուցել Ամերիաբանկի հետ և աջակցել Հայաստանի տնտեսության զարգացմանը: Այս վարկային գործիքը կնպաստի Ամերաբանկի հետագա աճին, վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտի զարգացմանը, ինչպես նաև երիտասարդ և կին ձեռներեցների կողմից ղեկավարվող ընկերություններում նոր աշխատատեղերի ստեղծմանը», – նշել է FMO-ի ներդրումների գծով տնօրեն Լինդա Բրոյքհուզենը:

Ameriabank CJSC and FMO (The Dutch development bank) signed a €40 million loan agreement. The 5-year term facility will be used to finance renewable energy and energy efficiency projects in Armenia, as well as to provide funding for young and female entrepreneurs in the country.
“This is another remarkable achievement which we celebrate with our long-standing partner FMO. The renewable energy financing will further promote sustainable development of the clean energy sector while ensuring efficient use of Armenian energy amongst the enterprises and population”, – commented Ara Sargsyan, Head Corporate Finance Unit of Ameriabank.
Cooperation between FMO and Ameriabank dates back to 2009 when FMO first financed Ameriabank in support of SMEs and RE projects in Armenia.
FMO's Chief Investment Officer Linda Broekhuizen commented: "FMO is proud of its strong and successful relationship with Ameriabank, supporting the further economic development of Armenia. This new loan facility will enable Ameriabank to continue its growth and helps support renewable energy generation and job creation led by young and female entrepreneurs."