Հայտնի ժամանակակից նկարիչ Բենքսիի «Օդապարիկով աղջիկը » կտավը ինքնաոչնչացվել է շրջանակի մեջ տեղադրված շրեդերով (թղթի մանրատման մեքենայով)՝ 1 մլն 42 հազար ֆունտ ստեռլինգով կամ 1,4 մլն դոլարով Sotheby's –ում վաճառվելուց անմիջապես հետո: Այդ մասին հայտնել է Sotheby's աճուրդը, որն իր Instagram-ում հաստատել է ինքը նկարիչը:
Մեկնաբանելով միջադեպը՝ աճուրդի ներկայացուցիչները նշել են, որ նկարի ոչնչացումը հենց վաճառքի պահին ինքնին արդեն Բենքսիի ևս մեկ յուրօրինակ գործերից է: Դա շատ լավ է բնութագրում մարդկային զգացմունքների արագընթաց ու կարճաժամկետ բնույթը, գրում է TJ-ն:
Ըստ աճուրդի մասնագետների, նկարիչն այդպես կատակել է արվեստի աշխարհի վրա:
«Օդապարիկով աղջիկը » կտավը համարվում է Բենքսիի ամենահայտնի նկարներից մեկն աշխարհում: Կտավի վրա աղջիկը պարզում է ձեռքը վառ կարմիր սրտաձև օդապարիկին: Առաջին անգամ նկարվել է 2002-ին Թեմզայի հարավային ափին՝ ի հիշատակ Սիրիայում զոհված երեխաների:
2006-ին Բենքսին ստեղծեց նկարի ակրիլային ներկերով միակ տարբերակը կտավի վրա և ստորագրեց այն: Գործը վաճառվում էր ոսկեզօծ շրջանակով, որն ըստ նկարչի պահանջի համարվում էր կատվի անբաժան մասը:

It was typical Banksy, leaving the audience wondering whether he was making a serious point about the impermanence of supposedly timeless art or just poking fun at them. Or both, Telegram says.
Whatever the motivation, when a painting by the street artist which had just been sold for more than £1 million was then shredded into small strips it left the crowd of buyers at Sotheby’s gasping.
On sale at the London auction house on Friday night was a framed print of Girl With Balloon, one of Banksy's most widely recognised works, showing a girl reaching towards a heart-shaped balloon
But moments after the hammer had gone down on a sale price of £1.042m a shredder installed within the frame cut the print into narrow strips.
Posting a picture of the moment on Instagram, Banksy gave his own comment on the stunt, writing: "Going, going, gone…"
The piece, first drawn by Banksy on 2006, was shown dangling in pieces from the bottom of the framet.
"It appears we just got Banksy-ed," said Alex Branczik, Sotheby's senior director and head of contemporary art in Europe.