2020 թվականին Հայաստանը պետք է 506.9 մլրդ դրամի կամ մոտ $1,055 մլրդ-ի պետական պարտք մարի: Այս մասին PanARMENIAN.Net -ի հարցման ի պատասխան՝ հայտնեցին ՀՀ ֆինանսների նախարարությունից:
Նշվում է, որ մարման ենթակա պարտքի ծավալը արտաքին վարկերի գծով կազմում է 127.3 մլրդ դրամ, 121.1 մլրդ դրամը՝ պետական գանձապետական պարտատոմսերի գծով, և 258.5 մլրդ դրամը՝ պետական արտարժութային պարտատոմսերի գծով:
Ավելի վաղ Reuters պարբերականը գրել էր, որ Հայաստանը մեծ պարտքերի և ազգային արժույթի փոքր պաշարների հետևանքով հայտնվել է արտաքին պարտքի վերաֆինանսավորման հետ կապված ռիսկերի նկատմամբ ամենախոցելի երկրների շարքում. նշվում էր, սակայն, որ 2020-ին ՀՀ-ն պետք է մարի կես միլիարդ դոլարի պարտք, ինչը կազմում է երկրի ՀՆԱ-ի 3,9%-ը:
Անդրադառնալով կառավարության պարտքի հետ կապված ռիսկերը բնութագրող ցուցանիշներին՝ նախարարությունից նշեցին, որ գործադիրի կողմից հաստատված ՀՀ կառավարության պարտքի կառավարման 2019-2021 թվականների ռազմավարական ծրագրում, դիտարկվել է նաև 2020 թվականին մարվող արտարժութային պետական պարտատոմսերի վերաֆինանսավորման նպատակով կանխատեսվող ժամանակահատվածում նոր արտարժութային պարտատոմսերի տեղաբաշխում իրականացնելու տարբերակը:
«Միաժամանակ, միջնաժամկետ հատվածում, միջազգային ֆինանսական կառույցներից առավել նպաստավոր պայմաններով փոխառությունների ներգրավման հնարավորության առկայության կամ ներքին շուկայում բարենպաստ պայմանների առկայության դեպքերում, կառավարության կողմից կդիտարկվեն այդ աղբյուրներից յուրաքանչյուրի կամ դրանց համատեղման միջոցով 2020 թվականին մարվող արտարժութային պարտատոմսերը վերաֆինանսավորելու կամ փոխառությունների ներգրավմանը զուգահեռ արտարժութային պարտատոմսերը վաղաժամկետ հետգնելու նպատակահարմարությունը», – հայտնեցին նախարարությունից՝ հավելելով, որ քանի դեռ ՀՀ յուրաքանչյուր տարվա պետական բյուջեն պակասուրդային է, Հայաստանը լինելու է զուտ վարկառու երկիր:
Միևնույն ժամանակ, կառավարության 2018 թվականի հուլիսի 10-ի որոշմամբ հաստատվել է ՀՀ կառավարության պարտքի նվազեցման 2019-2023 թվականների ծրագիրը, որով նախատեսում է աստիճանաբար նվազեցնել պարտք/ՀՆԱ հարաբերակցությունը մինչև 2023 թվականի թիրախային 49.8% մակարդակը:

In 2020 Armenia needs to pay off state debt worth 506.9 billion drams or about $1,055 billion. The information was passed by Ministry of Finance of RA to the appropriate inquiry by PanARMENIAN.Net.
It was also stated that the amount of payable debt in terms of external loans is worth 127.3 billion drams, 121.1 billion drams in terms of government treasury bonds and 258.5 billion drams in terms of state FX bonds.
Earlier Reuters reported that Armenia, as a result of large debts and small national currency reserves, is in the list of the most vulnerable countries in relation to external debt refinancing. Meanwhile it was also stated that in 2020 Armenia needs to pay off an external debt worth half a billion dollars which is 3,9% of the country’s GDP.
Commenting on the indicators characterizing the risks associated with government debt; it was stated by the ministry that in the strategic plan of the debt management of the government of the Republic of Armenia for 2019-2021, approved by the executive, option of allocating new foreign currency bonds for the refinancing of foreign currency government bonds to be repaid by 2020 was also discussed.
“At the same time in mid-term period, in case of the availability of the opportunity to involve more attractive borrowings from international financial institutions or availability of favourable conditions in the domestic market, the government will discuss the expediency of refinancing the foreign currency bonds that are to be repaid by 2020 or early repayment of foreign currency bonds in parallel with involving borrowings via each of these sources or their combination”, reported the Ministry adding that as long as each year’s state budget of RA is deficient, Armenia will be a net borrower country. At the same time, according to the decision of the government made on July 10, 2018, the 2019-2023 project on decreasing Armenian government’s debt was approved. According to the project, the debt / GDP ratio will be gradually reduced till 2023 to the targeted 49.8%.