Հայտնի ծովանկարիչ Հովհաննես Այվազովսկու կտավները կլինեն Christie's աճուրդի «ռուսական սակարկությունների» առաջատար լոտերի թվում: Աճուրդը կայանալու է Լոնդոնում նոյեմբերի 26-ին:
Ընդհանուր առմամբ աճուրդում ներկայացված կլինի 268 լոտ, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Այվազովսկու «Մայրամուտը Վենետիկում» նկարը գնահատվում է £400-600 հազար ($515-775 հազար): Կտավը ստեղծվել է 1873-ին: Այն եղել է Ջոն Կլյուգեի մասնավոր հավաքածուում և վերջին 20 տարում չի եղել արվեստի շուկայում, հայտնել է աճուրդի տունը՝ հավելելով, որ նկարի վաճառքից ստացված գումարն ուղղվելու է Նյու Յորքի Կոլումբիական համալսարանին:
Այվազովսկին առաջին անգամ եղել է Վենետիկում 1840-ի ամռանը, սամայն ստեղծել է կտավն ավելի ուշ՝ իր հիշողության շնորհիվ, քանի որ նա միշտ ձգտել է ոչ թե կոնկրետ վայրը քարտեզագրական ճշգրտությամբ փոխանցելուն, այլ առաջին հերթին փորձել է փոխանցել տեղանքի ոգին ու մթնոլորտը:

Картины Ивана Айвазовского и Василия Шухаева станут топ-лотами торгов предметами русского искусства, которые аукционный дом Christie's проведет в Лондоне 26 ноября.
В общей сложности в аукционном доме на торги выставлено 268 лотов, включая шедевры живописи и произведения декоративно-прикладного искусства, пишет ТАСС.
Полотно Айвазовского под названием «Закат в Венеции» оценивается в £400-600 тыс. ($515-775 тыс.). Картина, написанная в 1873 году, поступила из частного собрания Джона Клюге и «не появлялась на рынке искусства последние двадцать лет», сообщили в Chistie's, добавив, что выручка от продажи картины будет направлена в пользу Колумбийского университета в Нью-Йорке (США).
Как рассказали в аукционном доме, художник впервые посетил Венецию летом 1840 года. Благодаря своей способности писать по памяти в удобной атмосфере своей собственной студии, прекрасно оснащенной для работы с крупномасштабными полотнами, Айвазовский редко стремился достичь топографической точности конкретного места, стремясь в первую очередь передать его неповторимый дух и атмосферу.