ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը Ղազախստանում հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանն ասել է, որ Հայաստանում 350,000 աշխատող կա, որոնց ստեղծած տնտեսական արդյունքը բաշխվում է մյուս չաշխատող 800,000-ի մեջ, հայտնում է «Ազատություն» ռադիոկայանը:
«Մարդիկ արդեն հին իներցիայով ասում են դե աշխատանք լինի՝ աշխատենք, հետո հարց ու փորձ ենք անում, ու պարզվում է, որ այդ նույն գյուղից, որտեղի կառավարությունից աշխատանք էին պահանջում, 50 մետր հեռավորության վրա գտնվող ձեռնարկությունում թափուր աշխատատեղ կա, բայց սեփականատերը տարիներ շարունակ չի կարողանում աշխատող գտնել: Ինչու՞, որովհետև մարդիկ չեն ցանկանում աշխատել նպաստից չզրկվելու համար: Մտածում են՝ հենց աշխատեն, այդ նպաստից կզրկվեն, մարդիկ մեր երկրում հասել են այն վիճակին, որ պատրստ են իրենց կովերին մորթել, հեռուստացույց չառնել, որ ստանան այդ նպաստը», – ասել է Փաշինյանը:
Ըստ նրա, 800,000 մարդ պահաջում է աշխատող 350,000-ից, որ իրենց նպաստը, աշխատավարձը, թոշակները լավացնեն, առողջապահությունն անվճար դարձնեն, ճանապարհները կառուցեն:
«Ոչ ոք չի ասում՝ այս 350,000 մարդը «ճռռում է»: Մեր խնդիրն այն չէ, որ բռնենք այս մարդկանց «քամենք» այնքան, մինչև որ արտագաղթեն: Մենք պետք է արդյունք չստեղծող մարդկանց ընդգրկենք աշխատողների խմբի մեջ»- ասել է վարչապետի պաշտոնակատարը:

9 Ноябрь 2018 - 09:34 AMT
Исполняющий обязанности премьер-министра Республики Армения Никол Пашинян на встрече с представителями армянской общины в Казахстане сказал, что в Армении насчитывается 350,000 работающих, созданный которыми экономический результат распределяется среди остальных 800,000 неработающих.
«Люди уже по инерции говорят, что работали бы, если бы была работа. А потом мы расспрашиваемь и выясняется, что на предприятии, которое находится в 50 метрах от той же деревни, из которой требуют работы, есть вакансия, но владелец годами не может найти сотрудника. Почему? Потому что люди не хотят работать, чтобы не лишиться пособия.Они думают, что как только начнут работать, лишатся пособия. Люди у нас в стране дошли фо того, что готовы зарезать своих коров, не покупать телевизор, чтобы получить это пособие», – заявил Пашинян, передает Радио «Свобода».
По его словам, 800,000 человек требуют у работающих 350,000, чтобы их пособия, зарплаты, пенсии повысились, здравоохранение было бесплатным, строились дороги.
«Никто не говорит о том, что эти 350,000 человек «пашут». Наша задача не в том, чтобы «выжать» этих людей, пока они не эмигрируют. Мы должны включить в группу работающих людей, которые не создают какого-либо результата»,- отметил Пашинян.
Исполняющий обязанности премьер-министра Армении Никол Пашинян 8-9 ноября с рабочим визитом находится в Казахстане. В Астане Пашинян принял участие в сессии Совета коллективной безопасности (СКБ) Организации договора о коллективной безопасности (ОДКБ).