ՀՀ ԿԱ պետական եկամուտների կոմիտեն 2020 թվականից կարող է տրանսֆերտների հարկման մեխանիզմ ներդնել, ինչը ենթադրում է, որ դրսից եկամուտ ստացող քաղաքացին պարտավորվում է այն հայտարարագրել ու 23% եկամտային հարկ վճարել պետությանը: «Ռադիոլուրի» փոխանցմամբ, այս մասին հայտնել է ՊԵԿ նախագահ Դավիթ Անանյանը:
Արտագնա աշխատողներին հարկելու մասին օրենսդրական փոփոխություններ քննարկվել են դեռևս 2015 թվականին. խոսքն այդ ժամանակ երկրի տարածքից դուրս շինարարական ու շինմոնտաժային աշխատանք կատարող ՀՀ քաղաքացիների երկամտահարկը ՀՀ բյուջե ուղղորդելու մասին էր:
«Հարկը գանձվելու է տարեկան կտրվածքով: Ինքն արդեն պետք է իմանա, որ դրսից գումար է ստացել, դա եկամուտ է, որից պետք է հարկ վճարի: Հիմա ժողովուրդը կարող է մեզ քննադատել, ասել՝ տարիներ շարունակ մեր հարևանը, բարեկամը կամ ամուսինը խոպանում գումար է վաստակել և ուղարկել, որը չի հարկվել: Այո, այդ գումարը, որը նա վաստակել, ուղարկել է, պետք է որպես եկամուտ հայտարարագրվի, ու դրա հասանելիքը պետք է պետությունը ստանա: Եթե անձը, որն այդ եկամուտը ստացել է, դրսում արդեն հարկվել է, ապա պետք է մեզ ներկայացվեն տեղեկանքները, մենք հաշվի պետք է առնենք այդ հարկը, հանենք տարբերությունը և ապա հարկենք մեր օրենքով», – նշել է Անանյանը:
2017-ին Հայաստան է մտել $1.756 մլրդ տրանսֆերտ: 2017-ին ՀՀ ՀՆԱ ֆիզիկական ծավալը $11.6 մլրդ դոլար էր՝ տրանսֆերտների գրանցված ծավալից մոտ 10 անգամ ավելի: Այսինքն՝ միայն տրանսֆերտների հարկմամբ ՊԵԿ-ը նախատեսում է կտրուկ ավելացնել բյուջեի մուտքերը:

Комитет государственных доходов Республики Армения может ввести механизм налогообложения денежных переводов с 2020 года, что предполагает, что гражданин, получающий доход извне, обязуется заявить о нем и выплатить государству 23% подоходного налога.Об этом заявил председатель КГД Давид Ананян, передает «Радиолур».
«Налог будет взиматься раз в год. Человек должен знать, что если получил деньги из-за границы, – это доход, с которого надо платить налог. Люди могут критиковать нас, говорить, что в течение многих лет их сосед, друг или супруг за границей зарабатывал и посылал деньги, которые не облагались налогом.Да, сумма, которую он заработал и отправил, должна быть объявлена доходом, и государство должно получить то, что ему причитается.Если лицо, получившее этот доход, уже выплатило налог за границей, тогда нам должны предоставить справки, и мы должны принять во внимание этот налог, вывести разницу и взыскать налог по нашим законам», – отметил Ананян.
В 2017 году Армения получила денежные переводы на общую сумму 1.756 млрд долларов. В 2017 году физический объем ВВП Армении составил 11.6 млрд долларов, что примерно в 10 раз превышает объем денежных переводов.То есть, только при налогообложении денежных переводов комитет госдоходов планирует резко увеличить доходы бюджета РА.