Մեծ տեմպերով շարունակվում են ատոմակայանի շահագործման երկարաձգման աշխատանքները: Այդ մասին մամուլի ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարի պաշտոնակատար Գարեգին Բաղրամյանը։
«Արդեն մի քանի օրից կգործարկենք նոր տուրբինը, ամբողջությամբ փոխարինվել է տուրբին գեներատորը», – ասել է նախարարի պաշտոնակատարը, հայտնում է Aysor.am-ը։
Նա նշել է, որ 2019-ին կփոխարինվի ևս մեկ տուրբին: Արդյունքում ատոմակայանը նույն վառելիքի ծախսի պարագայում 10 տոկոս խնայողությամբ կաշխատի:
Անդրադառնալով հանքարդյունաբերությանը՝ նախարարի պաշտոնակատարն ասել է, որ 127 ընկերության ներկայացվել է զգուշացումներ պարտավորույթունները կատարելու վերաբերյալ, արդեն վերականգնվել է 134 միլիոն դրամ գումար։
ՀԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման ծրագիրն իրականացվում է Հայաստանի և Ռուսաստանի կառավարությունների միջև ստորագրված համաձայնագով տրամադրված 270 մլն դոլար վարկային և 30 մլն դոլար դրամաշնորհային միջոցների հաշվին։

A new turbine will start operating at the Armenian nuclear power plant in the town of Metsamor in several days, acting Minister of Energy Infrastructures and Natural Resources Garegin Baghramyan told a press conference on Wednesday, November 21.
According to him, the process of extending the service life of the plant is continuing at a fast pace.
Baghramyan also revealed that the turbine generator has been entirely replaced and that one more turbine will be changed in 2019.
As a result, he said, the nuclear power station will manage to work 10% more efficiently using the same amount of fuel.
Weighing in on the mining industry, Baghramyan said 127 companies have been warned over the fulfillment of obligations and AMD 134 million has already been restored.