Մեծ տեմպերով շարունակվում են ատոմակայանի շահագործման երկարաձգման աշխատանքները: Այդ մասին մամուլի ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարի պաշտոնակատար Գարեգին Բաղրամյանը։
«Արդեն մի քանի օրից կգործարկենք նոր տուրբինը, ամբողջությամբ փոխարինվել է տուրբին գեներատորը», – ասել է նախարարի պաշտոնակատարը, հայտնում է Aysor.am-ը։
Նա նշել է, որ 2019-ին կփոխարինվի ևս մեկ տուրբին: Արդյունքում ատոմակայանը նույն վառելիքի ծախսի պարագայում 10 տոկոս խնայողությամբ կաշխատի:
Անդրադառնալով հանքարդյունաբերությանը՝ նախարարի պաշտոնակատարն ասել է, որ 127 ընկերության ներկայացվել է զգուշացումներ պարտավորույթունները կատարելու վերաբերյալ, արդեն վերականգնվել է 134 միլիոն դրամ գումար։
ՀԱԷԿ-ի երկրորդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարաձգման ծրագիրն իրականացվում է Հայաստանի և Ռուսաստանի կառավարությունների միջև ստորագրված համաձայնագով տրամադրված 270 մլն դոլար վարկային և 30 մլն դոլար դրամաշնորհային միջոցների հաշվին։

21 Ноябрь 2018 - 10:19 AMT
Работы по продлению сроков эксплуатации Армянской АЭС продолжаются большими темпами. Об этом заявил 21 ноября журналистам и.о. министра энергетических инфраструктур и природных ресурсов Гарегин Баграмян.
«Уже через несколько дней будет введена в эксплуатацию новая турбина, полностью заменен турбогенератор», – сказал и.о. министра, пишет Aysor.am.
Он отметил, что в 2019 году будет заменена еще одна турбина. В результате ААЭС в условиях расхода того же количества топлива будет работать с 10% экономией.
Касаясь горнодобывающей промышленности, Баграмян заявил, что 127 компаниям сделаны предупреждения в связи с выполнением обязательств, уже восстановлена сумма в размере 134 млн драмов.