2018-ի «Ոսկե գնդակ» մրցանակին է արժանացել Մադրիդի «Ռեալի» և Խորվաթիայի հավաքականի կիսապաշտպան Լուկա Մոդրիչը: 2007-ից ի վեր առաջին անգամ մրցանկը չի շնորհվել Կրիշտիանու Ռոնալդուին կամ Լիոնել Մեսսիին:
«Ոսկե գնդակ» մրցանակը ոչ պաշտոնապես անվանում են տարվա լավագույն ֆուտբոլիստին տրվող պարգև: 2007-ից ի վեր Մեսսին ու Ռոնալդուն 5-ական անգամ ստացել են այդ մրցանակը:
Ընդունելով մրցանակը՝ Մոդրիչը շնորհակալություն է հայտնել «Ռեալի» թիմակիցներին, ակումբի ամբողջ անձնակազմին ու իր մարզչին, գրում է BBC-ին: Մոդրիչն առաջին ֆուտբոլիստն է Խորվաթիայից, որն արժանանում է այդ հեղինակավոր մրցանակին:
33-ամյա Մոդրիչը 2017-ին օգնեց «Ռեալին» նորից հաղթել Չեմպիոնների լիգայում և զգալի ավանդ ունենալ ՌԴ-ում կայացած աշխարհի առաջնությունում Խորվաթիայի խաղերում:
Առաջին «Ոսկե գնդակը» կանանց շրջանում ստացել է ֆրանսիական «Լիոնի» անդամ Ադա Հեգերբերգը:
«Ոսկե գնդակը» շնորհվում է 1956-ից, այն սահմանել է France Football ամսագիրը: Հաղթողն ընտրվում է մարզական ոլորտի լրագրողների քվեարկության արդյունքում:

Полузащитник мадридского «Реала» и хорватской сборной Лука Модричполучил «Золотой мяч». Впервые с 2007 года награду вручили не Криштиану Роналду и не Лионелю Месси.
«Золотой мяч» неофициально называют наградой лучшему футболисту года. С 2007 года и Месси и Роналду эту награду вручали по пять раз каждому.
Принимая награду, Модрич поблагодарил товарищей по «Реалу», весь персонал клуба и своего тренера, пишет BBC.
Модрич стал первым футболистом из Хорватии, получившим этот престижный приз.
33-летний полузащитник в минувшем году помог «Реалу» вновь победить в Лиге чемпионов а также внес ощутимый вклад в выступление Хорватии на чемпионате мира в России.
Первый «Золотой мяч» среди женщин получила футболистка французского «Лиона» Ада Хегерберг.
Нападающая «Лиона» и сборной Норвегии Ада Хегерберг в прошлом сезоне выиграла национальный чемпионат, а также стала победительницей Лиги чемпионов.
«Золотой мяч» вручается с 1956 года, премия была учреждена журналом France Football. Победитель премии выбирается по итогам голосования спортивных журналистов.
С 2010 года «Золотой мяч» проводился совместно с премией «Игрок года ФИФА» и сменил название на «Золотой мяч ФИФА». Однако в 2017 году France Football прекратил сотрудничество с футбольной ассоциацией и вновь стал вручать награду самостоятельно