ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների ու բնական պաշարների նախարարի պաշտոնակատար Գարեգին Բաղրամյանը կառավարությունում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասել է, որ իր կարծիքով, գազի սակագինը, չի բարձրանա:
Դեկտեմբերի 31-ին ավարտվում է ռուսական գազի մատակարարման պայմանագրի գործողության ժամկետը:
Նա ընդգծել է՝ տեղյակ չէ, թե ինչպիսի դիրքորոշում այս հարցի շուրջ ունի Ռուսաստանը՝ նկատելով, որ հայկական կողմը բանակցում է գազի սակագնի իջեցման մասին, հայտնում է Aysor.am-ը:
«Բնականաբար, մենք բանակցում ենք սակագինն իջեցնելու շուրջ, իսկ Ռուսաստանի առաջարկներից ես տեղյակ չեմ: Լավագույն արդյունքը մեզ համար պիտի լինի սակագինն իջեցնելը», – ասել է նախարարի պաշտոնակատարը:
Բաղրամյանը չի ցանկացել խոսել սակագնի հավանական թանկացման հետևանքով ի հայտ գալիք ռիսկերից: «Չեմ կարծում, որ կթանկանա, բայց քիչ է մնացել, եկեք սպասենք մի քանի օր, թող բանակցություններն ավարտվեն», – հավելել է նա:
Նոյեմբերին Գարեգին Բաղրամյանը լրագրողների հետ զրույցում ասել էր, որ Հայաստանը գազի սակագնի նվազեցման շուրջ բանակցություններ է վարում ռուսական «Գազպրոմ» ընկերության, ինչպես նաև ՌԴ էներգետիկայի նախարարության հետ:Ավելի վաղ ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ պայմանավորվել են վերանայել ՀՀ-ին տրվող գազի սակագինը, ստեղծել համապատասխան հանձնաժողով:Նա հավելել էր նաև, որ Իրանը Հայաստանին ավելի թանկ գնով է գազ առաջարկում, քան Ռուսաստանը:

27 Декабрь 2018 - 08:48 AMT
И.о. министра энергетических инфраструктур и природных ресурсов РАГарегин Баграмян выразил мнение, что тариф на газ для жителей Армении не повысится.
Он подчеркнул, что не знает о позиции России по данному вопросу, отметив, что армянская сторона ведет переговоры о снижении тарифа на газ, пишет Aysor.am.
«Естественно, мы ведем переговоры вокруг снижения тарифа, а о предложениях России я не знаю. Лучшим результатом для нас будет снижение тарифа», – сказал и.о. министра.
Баграмян отказался говорить о рисках, которые появится после возможного повышения тарифа на газ.
«Не думаю, что повысится, но осталось недолго, давайте подождем еще несколько дней, пусть переговоры завершатся», – добавил он.
Ранее стало известно, что в Армении создана рабочая группа, которая займется изучением компонентов, влияющих на формирование цены на газ. Рабочую группу возглавил вице-премьер республики Мгер Григорян. В ее состав вошли 8 человек – министр энергетических инфраструктур и природных ресурсов Артур Григорян, генеральный директор компании «Газпром Армения» Грант Тадевосян и другие.