Վայոց ձորի մարզի Արփի գյուղը Նոր տարին կդիմավորի լուսավորված փողոցներով: ԽՍՀՄ-ի փլուզմանը հաջորդած իրավիճակը մնացել է անցյալում: Խնդրի լուծմանն աջակցել են Հայաստանի տարբեր բնակավայրերում ենթակառուցվածքների և էկո-գյուղերի ցանցի զարգացումը թիրախավորած գործընկերները՝ Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) և ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը:
Արփի գյուղում շինարարական աշխատանքները լայն թափով մեկնարկել էին ամռան երկրորդ կեսին: Արդեն լուսավորվել են հիմնական փողոցները՝ գրեթե 2կմ տարածք: Կառուցվել է ամբողջությամբ նոր համակարգ: Տեղակայվել է 51 LED լուսարձակ:Կենսաբազմազանությամբ հարուստ բնակավայրերում, արտաքին լուսավորության էներգախնայող համակարգերի ներդրումն էկո-գյուղերի ցանցի ստեղծման քայլերից է: Այս կերպ հնարավոր կլինի այդ գյուղերն ինտեգրել կարևորգործընթացում, որի հիմքում դրված են բնապահպանական, տնտեսական, մշակութային և սոցիալական բաղադրիչները:
Բնակիչները ժամանակակից, էներգախնայող LED համակարգի գործարկումը կարևոր են համարում և՛ համայնքի ծախսերի, և՛ մայրաքաղաք-գյուղ զարգացման տեմպերի կրճատման, և՛ իրենց կյանքի որակի փոփոխության առումով: Հնարավոր խնայողությունների հաշվին՝ լուծելի կդառնան նաև այլ խնդիրներ:
Լուսավորության ժամանակակից էներգախնայող համակարգի գործարկմանը մասնակցել են ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, FPWC-ի հիմնադիր Ռուբեն Խաչատրյանը, Արենի համայնքի ղեկավար Հուսիկ Սահակյանը և գյուղի բնակիչները:
«Լուսավոր մտքեր ունենալն իհարկե լավ է, սակայն հարկավոր է ունենալ նաև լուսավորված փողոցներ: Ցանկացած դրական տեղաշարժ կարող է նպաստել նոր ձեռքբերումների ձգտելուն: Մենք կանգնում ենք մեր հայրենակիցների կողքին՝ այդ ամենն ապահովելու համար: Ուզում ենք, որ մարզերում բնակվողները վստահ լինեն, որ իրենք անտեսված չեն: Հավատում ենք նաև, որ այս ծրագիրը կփոխի հանրային սեփականության նկատմամբ մարդկանց վերաբերմունքը: Եվ այն պահին, երբ յուրաքանչյուրն իր գյուղն ու զբաղեցրած տարածքը համարի իր սեփականը, ձեռքբերումներն ավելի շատ կլինեն», – ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, հայտնում է ընկերության մամուլի ծառայությունը:
Ի տարբերություն այլ լամպերի՝ LED լամպերն առավել արդյունավետ ու դիմացկուն են, կարող են անհամեմատ ավելի երկար ծառայել՝ սպառելով 80%-ով պակաս էլեկտրաէներգիա:

The village of Arpi in Armenia's Vayots Dzor province will welcome the New Year with a new street lighting system. Owing to the cooperation of the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC) and VivaCell-MTS, which is aimed at the development of infrastructures in various settlements within their joint eco-village network program, the situation that formed following the collapse of the USSR is now in the past.
Construction works in Arpi began in late summer 2018. About 2 km long territory along the main streets of the village is now equipped with energy-efficient technologies of illumination. A completely new system with 51 LED floodlights has been set up.
The installation of outdoor energy-efficient lighting systems in communities rich in wildlife species is one of the first steps aimed at establishing eco-village networks in Armenia. Through this, it will be possible to integrate those villages into an important process of transformation based on environmental, economic, cultural and social components.
The residents find it important to use modern, energy-efficient LED systems for reducing the gap between the urban and the rural settlements, for shortening community operation costs and diverting the saved amounts to solving other issues in the community that will certainly affect their quality of life.
VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian, FPWC Director Ruben Khachatryan, head of Areni community Husik Sahakyan and community members participated in the launch of the energy-efficient lighting system.
“Enlightened ideas are surely good, but one needs illuminated streets. Any positive move may help people strive for more. We are by the side of our compatriots to provide all that. We want people in the regions be sure that they are not neglected. We also believe that this program will change people’s attitudes towards the public property. We will achieve much more the very moment each and every one takes the village and the territory lived on as his own,” VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian said.
In contrast to traditional lamps, LED lamps are more efficient and durable, they can be used much longer using 80%less electricity.