Իտալական «Յուվենտուսի» հարձակվող Կրիշտիանու Ռոնալդուի և կատալոնական «Բարսելոնայի» հարձակվող Լիոնել Մեսսիի տրանսֆերային արժեքը 2018-ին նվազել է: Մեսսիի դեպքում այն 180-ից նվազել է մինչև 160 մլն եվրո, իսկ Ռոնալդուի դեպքում՝ 120-ից մինչև 100 մլն եվրո, գրում է Lenta.ru-ն transfermarkt.com-ի վրա հղումով:
2018-ին 31-ամյա արգենտինացին 47 գոլի հեղինակ է դարձել բոլոր մրցաշարերի 49 խաղում: 2018-ի ամռանը 33-ամյա պորտոգալացին «Ռեալից» տեղափոխվել է «Յուվենտուս» 100 մլն եվրոյով: Նոր ակումբի կազմում նա 13 գոլ է խփել Իտալիայի և Չեմպիոնների լիգայի առաջնություննեի 23 խաղում:
2018-ին վերջին 10 տարում առաջին անգամ ոչ Մեսսին, ոչ Ռոնալդուն չարժանացան «Ոսկե գնդակի», որը հանձնվեց «Ռեալի» և Խորվաթիայի հավաքականի կիսապաշտպան Լուկա Մոդրիչին: Մադրիդյան ակումբի հետ նա երրորդ անգամ անընդմեջ հաղթել է Չեմպիոնների լիգայում, իսկ ազգային թիմի հետ՝ դարձել աշխարհի առաջնության փոխչեմպիոն:
Մեսսին հանդես է գալիս «Բարսելոնայի» կազմում 2000թ.: Կատալոնական ակումբի կազմում նա 9 անգամ հաղթել է Իսպանիայի առաջնությունում և 4 անգամ՝ Չեմպիոնների լիգայում: Մինչ «Յուվենտուսը» Ռոնալդուն խաղում էր «Ռեալում» և ՄՅՈւ կազմում: Պորտուգալացին բազմիցս է հաղթել Անգլիայի և Իսպանիայի առաջնություններում և 5 անգամ ՝ Չեմպիոնների լիգայում:

Трансферная стоимость нападающего «Ювентуса» Криштиану Роналду и форварда «Барселоны» Лионеля Месси снизилась за 2018 год.
Стоимость Месси упала со 180 до 160 миллионов. Роналду подешевел со 120 до 100 миллионов евро, пишет Lenta.ru со ссылкой на transfermarkt.com.
В 2018-м году 31-летний аргентинец забил 47 мячей в 49 матчах во всех турнирах. Летом этого года 33-летний португалец перешел из «Реала» в «Ювентус» за 100 миллионов евро. За новый клуб он забил 13 мячей в 23 встречах чемпионата Италии и Лиги чемпионов.
В 2018 году впервые за 10 лет ни Месси, ни Роналду не получили «Золотой мяч». Обладателем трофея стал полузащитник «Реала» и сборной Хорватии Лука Модрич. Вместе с мадридцами он в третий раз подряд выиграл Лигу чемпионов, а с национальной командой стал вице-чемпионом мира.
Месси выступает за «Барселону» с 2000 года. В составе каталонцев он девять раз выигрывал чемпионат Испании и четырежды побеждал в Лиге чемпионов.
До «Ювентуса» Роналду играл в «Реале» и «Манчестер Юнайтед». Португалец неоднократно побеждал в чемпионатах Англии и Испании и пять раз выигрывал Лигу чемпионов.