«Արմենալի» արտադրանքի արտահանումն ԱՄՆ խոչընդոտող օրենքն առայժմ չի երկարացվել: ԱՄՆ դեմոկրատներին չի հաջողվել ուժի մեջ թողնել ռուսաստանցի գործարար Օլեգ Դերիպասկայի En+, ալյումին արտադրող UC Rusal («Ռուսալ») և «Եվրոսիբէներգո» ԲԲԸ դեմ գործող պատժամիջոցները: Հանրապետականների մեծ մասը հավանություն է տվել սահմանափակումները չեղարկող ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի պլանին:
UC Rusal («Ռուսալ») Ընկերությունը Հայաստանում ալյումինե փայլաթիթեղ արտադրող «Արմենալ» ընկերության մայր ձեռնարկությունն է։ Գործարանի արտադրանքը կազմում է ՀՀ արտահանման մոտ 5%-ը: 2017 թվականին այն արտադրել է 33,700 տոննա ալյումինի փայլաթիթեղ, հիմնականում՝ ԱՄՆ և Հյուսիսային Եվրոպա։ Համաձայն ընկերության հաշվետվության մեջ ներկայացված տվյալների՝ նախորդ տարի ընկերության համախառն եկամուտը 2016 թվականի համեմատ աճել է 67,5%-ով՝ հասնելով մինչև 6.031 մլրդ դրամի կամ մոտ $12.5 մլն–ի:
Սպիտակ տան ծրագիրը դատապարտող բանաձևի օգտին քվեարկել է 57 սենատոր, 42-ը դեմ է եղել: Բանաձևի ընդունման համար պահանջվում էր 60 ձայն: Հանրապետականները, որոնք հիմնականում հակված են սատարելու Թրամփի նախաձեռնություններին, փոքր առավելություն ունեն պալատում՝ 53 տեղ դեմոկրատների 47-ի դիմաց, գրում է BBC-ին:
«Ռուսալի» արժեթղթերը Հոնկոնգի բորսայում աճում են 5,71%-ով՝ ներդրողները կարծում են, որ ԱՄՆ-ն այնուամենայնիվ դուրս կբերի ընկերությունները պատժամիջոցների տակից: Որպեսզի ծրագիրը չեղարկվի և ընկերությունների դեմ պատժամիջոցներն ուժի մեջ մնան, այն դատապարտող բանաձևը պետք է անցնի Կոնգրեսի երկու պալատով: Ստորին պալատում, որտեղ քվեարկություն դեռ չի եղել, ի տարբերություն Սենատի, մեծամասնություն են կազմում դեմոկրատները, որոնք հիմնականում կողմ են ՌԴ դեմ պատժամիջոցներին և կասկածանքով են վերաբերվում դրանք թուլացնելու բոլոր փորձերին:

Демократам США не удалось сохранить в силе санкции в отношении нескольких компаний Олега Дерипаски, среди которых «Русал», ОАО «ЕвроСибЭнерго» и En+. Большинство республиканцев поддержали план администрации президента США Дональда Трампа о снятии ограничений.
За резолюцию, осуждающую план Белого дома, проголосовали 57 сенаторов, 42 были против. Для принятия резолюции требовалось 60 голосов. У республиканцев, в основном склонных поддерживать инициативы Трампа, небольшое большинство в палате – 53 кресла против 47 демократов, пишет BBC.
Акции «Русала» на бирже в Гонконге растут на 5,71% – инвесторы полагают, что США все же выведут компанию из-под санкций.
Чтобы план был отменен и санкции против компаний Дерипаски остались в силе, резолюция с его осуждением должна пройти обе палаты конгресса. В нижней палате, где голосование еще предстоит, в отличие от сената, большинство кресел занимают демократы, в массе своей поддерживающие санкции против России и с подозрением относящиеся к любым попыткам их ослабить.
Минфин США внес в санкционный список Олега Дерипаску, а также его компании En+, «Русал» и «Евросибэнерго» в апреле этого года. Но 19 декабря уведомил конгресс о решении снять санкции с компаний En+, «Русал» и ОАО «ЕвроСибЭнерго». Санкции минфин предлагал снять в течение 30 дней. То есть с 19 декабря.
Но в процесс вмешались сенаторы-демократы. В начале января, примерно за полторы недели до того, как санкции планировали снять, группа сенаторов обратилась в минфин США с просьбой отложить снятие санкций с компаний Дерипаски. Кроме того, сенатор Чарльз Шумер внес резолюцию против отмены санкций.