2018-ին ֆուտբոլային ակումբները ընդհանուր առմամբ տղամարդ ֆուտբոլիստների տրանսֆերների վրա ռեկորդային գումար են ծախսել՝ 7.03 մլրդ դոլար: Նման տվյալներ է ներկայացրել ՖԻՖԱ-ն իր տարեկան զեկույցում: Փաստաթղթի հեղինակները նշել են 10.3 տոկոս աճ 2017-ի համեմատ:
Ընդհանուր առմամբ 2018-ին ավելի քան 16.5 հազար անցում է իրականցվել, ինչը 5.6%-ով ավելի է, քան 2017-ին: Առավել հաճախ տրանսֆերների են մասնակցել բրազիլացի (1753 անցում), արգենտինացի (891) և բրիտանացի (693) ֆուտբոլիստները, գրում է Deutsche Welle-ն:
Ամենից շատ գումար ծախսվել է բրազիլացի (1.154 մլրդ դոլար), ֆրանսիացի (732. 9 մլն) և իսպանացի (596.6 մլն) ֆուտբոլիստների անցումների վրա:
5 եվրոպական երկիր՝ Անգլիան, Իսպանիան, Իտալիան, Գերմանիան և Ֆրանսիան միասին ծախսել են տրանսֆերների վրա ավելի քան 5.1 մլրդ դոլար:
Կանանց ֆուտբոլում տրանսֆերների մասին տվյալները ՖՒՖԱ-ն առանձին է ներկայացրել: Ըստ ֆեդերացիայի, 696 տրանսֆերին մասնակցել է 614 կին ֆուտբոլիստ 72 երկրից: Ընդհանուր առմամբ անցումների վրա ծախսվել է 600 հազար դոլար:

В 2018 году футбольные клубы в общем потратили на переходы игроков-мужчин рекордные 7.03 млрд долларов. Такие данные представлены в ежегодном докладе Международной федерации футбольных ассоциаций (ФИФА). Составители документа отметили рост на 10.3 процента по сравнению с предыдущим годом.
Всего в 2018 году произошло свыше 16 с половиной тысяч переходов футболистов, что на 5.6% больше, чем годом ранее. Чаще всего в трансферах участвовали бразильские игроки (1753 перехода), аргентинские (891) и британские (693), пишет Deutsche Welle.
Из 3974 клубов, участвовавших в трансферах, лишь 31 потратил на них более 50 млн долларов, говорится в докладе. Однако их совместные расходы составили свыше половины общей суммы. 78.2 процента этих трат пришлось на клубы, входящие в Союз европейских футбольных ассоциаций (УЕФА). Больше всего денег было потрачено на переходы бразильских игроков (1.154 млрд долларов), французских (732. 9 млн) и испанских (596.6 млн).
Пять европейских стран – Англия, Испания, Италия, Германия и Франция – совместно израсходовали на трансферы свыше 5.1 млрд долларов.
Данные о переходах в женском футболе ФИФА представила отдельным докладом. По сведениям федерации, в 696 трансферах участвовали 614 футболисток из 72 государств. Всего на переходы было потрачено 600 тысяч долларов.