Ամերիաբանկը և responsAbility Investments ընկերության կողմից կառավարվող մի շարք հիմնադրամներ, մասնավորապես` Կլիմայական գործընկերության համաշխարհային հիմնադրամը և միկրո ու փոքր բիզնեսի ֆինանսավորմանն ուղղված մի քանի հիմնադրամ, կնքել են 16.8 մլն եվրոյի երկարաժամկետ ստորադաս վարկային պայմանագրեր:
Համագործակցության այս նոր երկարաժամկետ գործիքները թույլ կտան բարելավել Ամերիաբանկի կապիտալի համարժեքությունը` զգալիորեն ընդլայնելովՀայաստանում ձեռներեցների և էներգախնայող նախագծերի ֆինանսավորման հնարավորությունները, հայտնում է բանկի մամուլի ծառայությունը:
responsAbility ընկերության գործադիր տնօրեն Ռոխուս Մոմարցը նշել է. «Ներառական բիզնես-մոդել ունեցող ֆինանսական հաստատությունները երկրի զարգացման կարևոր խթան են: Մենք ուրախ ենք համագործակցել Ամերիաբանկի հետ` հաջողակ ու դինամիկ զարգացող կազմակերպության, որն ակտիվորեն նպաստում է Հայաստանի տնտեսության ֆինանսավորմանն ու խրախուսում «կանաչ» ծրագրերը»:
Ամերիաբանկի Տնօրինության նախագահ-գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը նշել է. «Այս նոր վարկային գործիքները զարգացման զգալի հնարավորություններ կստեղծեն` երկարաժամկետ ֆինանսավորման ու վարկային պորտֆելի աճիշնորհիվ: Մենք շատ բարձր ենք գնահատում մեր վաղեմի գործընկերոջ հետ համագործակցությունը, որն այժմ դուրս է եկել նոր հարթություն: Նոր վարկային միջոցները կօգնեն ավելի լավ սպասարկել տարբեր ոլորտներ ներկայացնող հաճախորդների կարիքներն ու կնպաստեն մեր երկրի տնտեսության զարգացմանը»:

Америабанк и ряд фондов, которыми управляет компания responseAbility Investments, в том числе Всемирный фонд климатического сотрудничества несколько фондов для финансирования микро и малого бизнеса, подписали долгосрочное соглашение о субординированном кредитовании на сумму 16.8 млн евро.
Эти новые долгосрочные инструменты сотрудничества помогут повысить достаточность капитала Америабанка, значительно расширив возможности финансирования предпринимателей и энергосберегающих проектов в Армении, сообщает пресс-служба банка.
Исполнительный директор responsAbility Рохус Момарц отметил: «Финансовые институты с инклюзивной бизнес-моделью являются важным стимулом для развития страны. Мы рады сотрудничеству с Америабанком – успешной и динамично развивающейся организацией, которая активно способствует финансированию экономики Армении и поощряет «зеленые» программы».
«Эти новые кредитные инструменты создадут значительные возможности для развития благодаря долгосрочному финансированию и росту кредитного портфеля. Мы высоко ценим сотрудничество с нашим давним партнером, которое теперь вышло на новый уровень. Новые кредитные средства помогут лучше удовлетворять потребности клиентов, представляющих различные сферы, и будут способствовать развитию экономики нашей страны»,- отметил председатель директората – генеральный директор Америабанка Артак Анесян.