ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան իր գրառման մեջ տեղեկացրել է, որ Դավոսի համաշխարհային տնտեսական ֆորումի՝ շուկայի կենտրոնացվածության (մոնոպոլիզացվածության) աստիճանը բնութագրող ցուցանիշով 2018 թվականին Հայաստանը ռեկորդային առաջընթաց է գրանցել։
Երկիրը 9 կետով բարելավել է դիրքերը՝ հայտնվելով 19-րդ հորիզոնականում։
«Սա նշանակում է, որ միջազգային հանրությունը ճանաչում է, որ 2018 թվականին մենք լրջագույն հաջողությունների ենք հասել մենաշնորհների դեմ պայքարում: Նշված ցուցանիշը կարեւորագույն ազդակ է պոտենցիալ ներդրողների համար, ովքեր կարող են տեսնել, որ Հայաստանը հակամենաշնորհային առումով աշխարհի լավագույն 20-յակի մեջ է», – գրել է Փաշինյանը։

9 Февраль 2019 - 08:34 AMT
Согласно индексу монополизации рынка, по определению всемирного экономического форума в Давосе, Армения зафиксировала рекордный прогресс, войдя в 20-ку мировых лидеров. Об этом на своей странице в Facebook написал премьер-министр Армении Никол Пашинян.
Страна улучшила показатель на 9 пунктов, поднявшись на 19 место в рейтинге, отметил премьер.
«Это означает, что международное сообщество признает – в 2018 году мы достигли серьезного успеха в борьбе с монополиями. Этот показатель является важным стимулом для потенциальных инвесторов, которые видят, что Армения входит в топ-20 по уровню антимонополии», – написал Пашинян.