Ռուսաստանցի ռեժիսոր Ալեքսանդր Կոտտի «Սպիտակ» ֆիլմն արժանացել է դերասան Վյաչեսլավ Տիխոնովի անվան «17 ակնթարթ…» III միջազգային փառատոնի գլխավոր մրցանակին։ Փառատոնն անցկացվել է փետրվարի 6-10-ը:
Կոտտի ֆիլմը մրցանակ է ստացել նաև լավագույն ռեժիսուրայի և լավագույն կոմպոզիտորի համար։ «Սպիտակ» ֆիլմի երաժշտությունը գրել է System of a Down ամերիկյան ռոք խմբի ղեկավար Սերժ Թանկյանը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Հայ-ռուսական համատեղ արտադրության «Սպիտակ» ֆիլմը 1988-ի ավերիչ երկրաշարժի մասին է: Գլխավոր դերը կատարել է Լեռնիկ Հարությունյանը: Սյուժեով նա ռուս ընկեր ունի, որին խաղում է Օլեգ Վասիլկովը, իսկ քաղպաշտպանության զինվորների դերակատարներն են Ալեքսանդր Կուզնեցովը ու Կոնստանտին Պոյարկովը: Ֆիլմում նաև ֆրանսիացի դերասաններ են նկարահանվել՝ Օլիվյե Պեյջեսն ու Ժոզեֆին Ժապին, որը հայտնի է Մելանի Լորանի «Ես շնչում» եմ ֆիլմով, որը ներկայացվել էր «Սեզարի»:
«17 ակնթարթ…» III միջազգային փառատոնին մասնակցել 10 ֆիլմ 7 երկրից և 10 սերիալ՝ ներկայացվել են ՌԴ կինեմատոգրաֆիստների համատեղ աշխատանքները:
Ռուսաստանցի ռեժիսորներն առաջին անգամը չէ, որ դիում են Սպիտակի երկրաշարժի թեմային: 2016-ի դեկտեմբերին էկրաններ բարձրացավ ռուսաստանաբնակ ռեժիսոր Սարիկ Անդրեասյանի «Երկրաշարժ» ֆիլմը, որը նույնպես պատմում է Սպիտակի երկրաշարժի մասին:

11 Февраль 2019 - 06:38 AMT
Картина «Спитак» Александра Котта получила главный приз III международного фестиваля «17 мгновений…» имени актера Вячеслава Тихонова. Об этом сообщили организаторы смотра, который прошел в Подмосковье 6-10 февраля.
Картина Котта также была отмечена призом за лучшую режиссуру и наградой лучшему композитору – Сержу Танкяну, лидеру американской рок-группы System of a Down, пишет ТАСС.
Лента «Спитак» рассказывает о землетрясении, произошедшем в Армении 7 декабря 1988 года. Оно унесло жизни 25 тысяч человек и оставило без крова более полумиллиона жителей страны. В картине сыграли Лерник Арутюнян, Эрмине Степанян, Александра Политик и другие.
Всего в конкурсе в 2019 году участвовали десять фильмов из семи стран и десять сериалов. В программе были представлены совместные работы представителей России с коллегами из Франции, Белоруссии, Чехии, Польши и Израиля.