Փետրվարի 10-ին Լոս Անջելեսում տեղի է ունեցել «Գրեմմի» երաժշտական մրցանակի 61-րդ մրցանակաբաշխությունը: Մրցանակը սահմանել է Ամերիկայի ձայնագրող ընկերությունների ասոցիացիան:
Պարգևներ են հանձնվել 84 անվանակարգում: «Տարվա երգ է ճանաչվել որպես Childish Gambino հայտնի ամերիկացի ռեփեր Դոնալդ Գլովերի This is America երգը:
Խոսքերը գրել է ինքը Գլովերը, երաժշտությունը Գլովերը շվեդ կոմպոզիտոր Լյուդվիգ Յորանսոնի հետ համագործակցությամբ, հայտնում է Deutsche Welle-ն:
This is America-ն մրցանակներ է ստացել նաև «Լավագույն երաժշտական տեսանյութ» և «Լավագույն ռեփ/վոկալ կատարում» անվանակարգերում:
2018-ի լավագույն ալբոմ է ճանաչվել Քեյսի Մասգրեյվի Golden Hour-ը, իսկ »Լավագույն դեբյուտ» անվանակարգում հաղթել է երգչուհի Դուա Լիպան:
Լեդի Գագան պարգևատրվել է «Լավագույն փոփ մեներգի/կատարման» համար » (Joanne կոմպոզիցիայի համար) և «Լավագույն երգ վիզուալ ԶԼՄ-ների համար» անվանակարգում (Shallow-ն «Աստղը ծնեց» ֆիլմից):
Մրցանակակիրներից Արիանա Գրանդեն չէր մասնակցում մրցանակաբաշխությանը՝ նա բոյկոտ է հայտարարել կազմակերպիչներին, որոնք թույլ չեն տվել նրան կատարել 7 Songs նոր թրեկը: Նա հաղթել է «Լավագույն վոկալ փոփ ալբոմ անվանակարգում Sweetener-ի համար:
«Օպերային կատարման լավագույն ձայնագրություն» անվանակարգում ներկայացված հայտնի ռուս երգիչ Դմիտրի Խվորոստովսկին, որը մահացել է քաղցկեղից 2017-ի նոյեմբերին, մրցանակի չարժանացավ: Նա Վերդիի «Ռիգոլետտոյի» վրա աշխատել է հայտնի ռեժիսոր Կոնստանտին Օրբելյանի հետ:

It was more than just a golden hour for country singer Kacey Musgraves; she had a golden night.
Musgraves earned four Grammy Awards on Sunday, February 10 including album of the year for "Golden Hour," best country album, best country solo performance and best country song, CNN reports.
A shocked Musgraves thanked everyone for "championing" her music.
Childish Gambino, who did not attend, won multiple awards as well, including song and record of the year for "This Is America," becoming the first rap song to win in the categories.
Gambino also won best rap/sung performance and the music video for "This Is America" won an award for director Hiro Murai.
Alicia Keys, who got a little assistance from some big names to open the ceremony, proved throughout the show that she needed no help to deliver a powerhouse performance as first-time host.
Lady Gaga, Jennifer Lopez, Jada Pinkett Smith, and Michelle Obama joined Keys on stage during the opening minutes for an ode to music and sisterhood.
Obama, who got a rousing applause from the crowd, so much so that she had to pause saying her lines and restart once it calmed, said music "fueled" her through the last decade.
"Music helps us share ourselves — our dignity and sorrows, our hopes and joys," Obama said. "It allows us to hear one another, to invite each other in. Music shows us that all of it matters — every story within every voice, every note within every song."
Keys said the night was about celebrating "the greatness in each other."
During the pre-telecast Grammy ceremony, Lady Gaga scored two wins.
The singer won an award for best pop solo performance for "Joanne" as well as best song written for visual media for "Shallow" from her Oscar-nominated film "A Star is Born."
She also won the first award of the night, best pop duo/group performance, for "Shallow," which she recorded with Bradley Cooper.
Ariana Grande, who was a no-show this year, was also among the pre-ceremony winners.
Cardi B became a first-time Grammy winner and the first woman to win best rap album. Dance-pop artist Dua Lipa won best new artist.
The Grammys this year expanded the major categories of album of the year, record of the year, song of the year and best new artist from five nominees to eight, some say in response to the lack of diversity among nominees in previous years.