ՌԴ-ում պայուսակների արտադրությամբ զբաղվող Elmasta ֆաբրիկայի և հայաստանյան ընկերությունների հետ գործակցությամբ ՀՀ-ում երկրում կարտադրվեն կաշվե պայուսակներ, հայտնում է «Բիզնես Արմենիայի» գրասենյակը:
Ընկերություններին արտապատվիրված մոդելները, Made in Armenia մակնշմամբ, կարտահանվեն Եվրամիության, Ասիայի երկրներ և Ռուսաստան։ Առաջին խմբաքանակը դեպի Ռուսաստան նախատեսվում է արտահանել փետրվարի վերջին։
«Այս փուլում օտարերկրյա գործարարին ծանոթացնում ենք Հայաստան/ԵԱՏՄ հումքի ներմուծման, ապրանքի արտահանման ռեժիմներին, Եվրամիության GSP+, REX և այլ արտոնյալ ընթացակարգերին։ Բացի այդ, տեղական արտադրողների հետ կազմակերպել ենք B2B հանդիպումներ, որոնցից հետո էլ արտահանման պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել»,- նշել է «Բիզնես Արմենիայի» Արտահանման աջակցության կառավարիչ Անահիտ Մկրտչյանը։
Elmasta ընկերության մասնագետները հրավիրվել են այցելելու մարտին Մոսկվայում կայանալիք MosShoes 2019 միջազգային ցուցահանդեսի հայաստանյան տաղավար, որտեղ «Բիզնես Արմենիայի» աջակցությամբ ավելի շատ ընկերությունների արտադրանքին ծանոթանալու և նոր պայմանավորվածություններ ձեռք բերելու հնարավորություն կլինի։
Elmasta կաշվե աքսեսուարների գործարանի սեփականատեր Վլադիմիր Ուլյանովը և «Ալյանս» ռուս-վրաց-հայկական գործարար կապերի հիմնադրամի փոխնախագահ Ինգա Դրինևսկայան «Բիզնես Արմենիայի» մասնագետների աջակցությամբ հանդիպումներ են ունեցել կաշվե իրեր և պայուսակներ արտադրող հայաստանյան «Արտիս», «Ամոռե» և «Սաֆիան» ապրանքանիշերը ներկայացնող ընկերությունների մասնագետների հետ, ծանոթացել արտադրական պոտենցիալին, ապրանքի որակին։

With the support of Business Armenia, Elmasta – a company producing handbags in Russia – and Armenian companieswill cooperate in producing leather bags in Armenia.
Outsourced models produced with the made-in-Armenia label will be exported to the European Union, Asian countries, and Russia. The first batch will be shipped to Russia in late February.
“At this stage, we introduce a foreign businessman to Armenia/EAEU raw material import, commodity export regimes, EU GSP+, REX and other privileged procedures. In addition, we have organized B2B meetings with local manufacturers, after which export agreements have been reached,” noted Anahit Mkrtchyan, Exporters Support Manager at Business Armenia.
The specialists of Elmasta are invited to visit the Armenian pavilion of "MosShoes 2019" international exhibition to be held in Moscow in March. With the support of Business Armenia, they will learn more about the products of more companies and to get new arrangements.
The owner of Elmasta leather accessories factory, Vladimir Ulianov, and vice-president of Alliance Russian-Georgian-Armenian Business Relations Foundation, Inga Drinevskaya, with the support of Business Armenia’s specialists, have held meetings with experts from companies representing Armenian Artis, Amore and Safian brands, which produce leather goods and bags, got acquainted with production potential and product quality. A decision to establish a company in Armenia and engage in export of Armenian goods has been reached.