Ամերիաբանկը Վերակառուցման և զարգացման Եվրոպական բանկից (ՎԶԵԲ) մրցանակ է ստացել «Ջերմոցային տնտեսությունում կանաչ ներդրումների աջակցության համար» անվանակարգում:
Բանկի կորպորատիվ վարկավորման բաժնի ղեկավար Վահան Կաջայանը նշել է, որ Բանկն աջակցություն է ցուցաբերել տարբեր ջերմոցային տնտեսությունների, որոնք զբաղվում են ծաղկի, լոլիկի, ելակի աճեցմամբ:
«Մենք ներկայացված ենք գրեթե բոլոր մարզերում: Ջերմոցների թիվը մոտ տասն է, իսկ զբաղեցրած մակերեսը ավելի քան 50 հա է», – նշել է Վահան Կաջայաը՝ հավելելով, որ միջոցներն ուղղվում են ոչ միայն գոյություն ունեցող ջերմոցային տնտեսությունների աջակցությանը, այլ նաև նորերի ստեղծմանը:
Ըստ Կաջայանի՝ վերջերս էներգախնայողությանն ուղղված ծրագրերի համար $12.5 մլն-ի ներգրավման վերաբերյալ պայմանագիր է կնքվել:
Բանկի կորպորատիվ վարկավորման բաժնի ղեկավարը նշել է, որ էներգախնայող տեխոնոլագիաների զարգացման միտումը նկատվում է ոչ միայն Հայաստանում, այլ նաև ամբողջ աշխարհում, իսկ տեխնոլոգիաների զարգացումը դրանք մատչելի և հետաքրքիր է դարձնում, հատկապես Հայաստանի համար, որը «ոչ կանաչ» էներգառեսուրսներ չունի:

Ameriabank has received the Agent of Change award by the European Bank for Reconstruction and Development for Investment in Greenhouse in Armenia.
Head of Corporate Lending Department at Ameriabank Vahan Kajayan said they have supported greenhouses engaged in growing flowers, tomatoes, strawberries.
“We have presence in almost all the provinces and work with some 10 greenhouses that occupy a combined area of more than 50 ha,” Kajayan said, adding that funds are directed not only to the support of existing greenhouses, but also to the creation of new ones.
According to him, an agreement on attracting $12.5 million for energy saving projects has recently been signed.
The Head of Corporate Lending Department said that the tendency of energy-saving technology development is observed in Armenia and throughout the world. technology development makes them accessible and exciting, especially for Armenia, which has no "not green" energy resources, he added.