Ամերիաբանկը Վերակառուցման և զարգացման Եվրոպական բանկից (ՎԶԵԲ) մրցանակ է ստացել «Ջերմոցային տնտեսությունում կանաչ ներդրումների աջակցության համար» անվանակարգում:
Բանկի կորպորատիվ վարկավորման բաժնի ղեկավար Վահան Կաջայանը նշել է, որ Բանկն աջակցություն է ցուցաբերել տարբեր ջերմոցային տնտեսությունների, որոնք զբաղվում են ծաղկի, լոլիկի, ելակի աճեցմամբ:
«Մենք ներկայացված ենք գրեթե բոլոր մարզերում: Ջերմոցների թիվը մոտ տասն է, իսկ զբաղեցրած մակերեսը ավելի քան 50 հա է», – նշել է Վահան Կաջայաը՝ հավելելով, որ միջոցներն ուղղվում են ոչ միայն գոյություն ունեցող ջերմոցային տնտեսությունների աջակցությանը, այլ նաև նորերի ստեղծմանը:
Ըստ Կաջայանի՝ վերջերս էներգախնայողությանն ուղղված ծրագրերի համար $12.5 մլն-ի ներգրավման վերաբերյալ պայմանագիր է կնքվել:
Բանկի կորպորատիվ վարկավորման բաժնի ղեկավարը նշել է, որ էներգախնայող տեխոնոլագիաների զարգացման միտումը նկատվում է ոչ միայն Հայաստանում, այլ նաև ամբողջ աշխարհում, իսկ տեխնոլոգիաների զարգացումը դրանք մատչելի և հետաքրքիր է դարձնում, հատկապես Հայաստանի համար, որը «ոչ կանաչ» էներգառեսուրսներ չունի:

20 Февраль 2019 - 15:31 AMT
Америабанк получил премию Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) в номинации «Поддержка зеленых инвестиций в тепличных хозяйствах».
Начальник отдела корпоративного кредитования Америабанка Ваан Каджаян заявил, что Америабанк в течение последних лет направил порядка 25% от более $100 млн общих привлеченных средств от ЕБРР на программы, нацеленные на энергосбережение. Поддержка была оказана различным тепличным хозяйствам, которые занимаются выращиванием, в частности, цветов, помидоров, клубники.
«Мы представлены почти во всех областях. Что касается количества теплиц, то их порядка 10, а по площади они занимают более 50 гектаров», – сказал Каджаян, отметив, что средства направляются не только на поддержку существующих тепличных хозяйств, но и на создание новых.
По его словам, Америабанк недавно также заключил соглашение о привлечении для тех же целей еще $12.5 млн.
Каджаян отметил, что тенденция развития энергосберегающих технологий наблюдается не только в Армении, но и по всему миру, что делает их более доступным и интересными.
«Это особенно важно для Армении, у которой, скажем так, нет «незеленых» энергоресурсов. Это еще важнее, поскольку территория маленькая, и вопрос стоит не только в сохранении энергоресурсов, но и в поддержании экологии», – сказал представитель банка.