«Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Արմենիան» ներկայացրել է 2015-2017 թվականների ընթացքում ընկերության գործունեությունն ամփոփող և գնահատող անկախ Սոցիալ-տնտեսական ազդեցության հետազոտության արդյունքները: «ՔԵՅ-ՓԻ-ԷՄ-ՋԻ Արմենիա» ՍՊԸ-ի կողմից իրականացրած ուսումնասիրությունը ներկայացնում է Կոկա-Կոլա Համակարգի տնտեսական, սոցիալական և բնապահպանական ազդեցությունը Հայաստանում՝ ներառելով ընկերության ներդրումների հիմնական ուղղություններն ու ոլորտները, ինչպես նաև այդ ներդրումների ազդեցությունը:
Հետազոտության մեջ նշվում է, որ «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Արմենիայի» տեղական արտադրանքն ավելացված արժեք է ստեղծում ընկերության լայնածավալ արժեքային շղթայի յուրաքանչյուր կետում: Ընկերության ստեղծած ամեն 1 դրամ ուղղակի համախառն ավելացված արժեքից Հայաստանի տնտեսությունում ստեղծվել է լրացուցիչ 1.5 դրամ անուղղակի և ածանցյալ ՀԱԱ: Արդյունքում, ընդամենը 3 տարում «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Արմենիան» Հայաստանի տնտեսությունում ստեղծել է 29.5 միլիարդ դրամի ՀԱԱ՝ ներառյալ անուղղակի և ածանցյալ ազդեցությունները, որը կազմել է այդ ընթացքում երկրում գեներացված ընդհանուր համախառն ավելացված արժեքի 0.21%-ը: Նույն ժամանակահատվածում պետական բյուջե վճարումները կազմել են15.6 միլիարդ դրամ:
«Հայաստանում մենք արտադրում ենք աշխարհի ամենահայտնի զովացուցիչ ըմպելիքն արդեն 23 տարի՝ սպառողներին տրամադրելով շատ ավելին, քան պարզապես թարմություն: Ամեն անգամ, երբ նրանք ընտրում են մեր ըմպելիքները, մեր արժեքային շղթան եկամուտ է ստեղծում ամբողջ երկրով մեկ և հազարավոր աշխատողների աջակցում: Մենք շատ հպարտ ենք, որ մեր գործունեությամբ և համայնքների բարեկեցությանն ուղղված ծրագրերով շարունակ նպաստում ենք Հայաստանի սոցիալ-տնտեսական զարգացմանը: Գործունեության 23 տարվա ընթացքում ընկերության ներդրումները հայկական տնտեսություն գերազանցել են 25 միլիարդ դրամը: Կարծում ենք՝ ընկերություններն այնքան կայուն են, որքան այն հասարակությունը, որտեղ նրանք գործում են: Այդպիսով պատրաստակամ ենք շարունակել աջակցել Հայաստանի տնտեսությանն ու հատկապես ժողովրդին»,- ասել է «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Արմենիա» ընկերության գլխավոր տնօրեն Քրիստոֆ Սփեքը՝ մեկնաբանելով ուսումնասիրության արդյունքները:
Ըստ հետազոտության, «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Արմենիան» մեծ ներդրում ունի նաև աշխատանքի հնարավորությունների ստեղծման տեսանկյունից: 2017-ին Ընկերությունում ստեղծված յուրաքանչյուր ուղղակի աշխատատեղի շնորհիվ ստեղծվել է լրացուցիչ 5.5 աշխատատեղ՝ անուղղակի և ածանցյալ: Ըստ «ՔԵՅ-ՓԻ-ԷՄ-ՋԻ» ՍՊԸ տվյալների՝ «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Արմենիան» 2017 թվականին ստեղծել է 2341 լրիվ դրույքով աշխատատեղ, որը կազմում է այդ տարում երկրում աշխատողների թվաքանակի 0.23%-ը:
«Մեր ընկերությունը, որպես անկախ խորհրդատու, իրականացրել է Սոցիալական, տնտեսական և շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատում «Կոկա-ԿոլաՀելլենիկ Արմենիայի» համար: Մենք իրականացրել ենք համապարփակ վերլուծություն՝ պարզելու ընկերության գործունեության ազդեցությունը Հայաստանում՝հետևյալ հիմնական ոլորտների տեսանկյունից, մասնավորապես՝ համախառն ավելացված արժեքի, աշխատատեղերի ապահովման, ներդրումների, ֆիսկալ ազդեցության, համայնքների բարեկեցության և սոցիալական զարգացման, ինչպես նաև շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության: Ուսումնասիրության և վերլուծությանարդյունքներն ընդգրկված են «ՔԵՅ-ՓԻ-ԷՄ-ՋԻ Արմենիայի» և «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Արմենիայի» կողմից հրապարակված «Սոցիալական, տնտեսական և շրջակամիջավայրի վրա ազդեցության գնահատում» զեկույցում », – նշել է «ՔԵՅ-ՓԻ-ԷՄ-ՋԻ Արմենիայի» ղեկավար գործընկեր Տիգրան Գասպարյանը:
Հաջողակ բիզնես գործունեության շնորհիվ Հայաստանի տնտեսությունում ունեցած ներդրումից բացի, «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Արմենիան» հայտնի է նաև կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության լայնածավալ գործունեությամբ: Գործունեության երկու տասնամյակների ընթացքում ընկերությունը հասցրել է իրականացնել և աջակցել տասնյակ նախաձեռնությունների: Ընկերությունն իր տարեկան եկամտի 2%-ն ուղղում է համայնքային զարգացման ծրագրերին: Ըստ ուսումնասիրության, միայն 2015-2017 թվականներին ընկերության բարեգործական նվիրատվությունները կազմել են 112.4 միլիոն դրամ՝ մասնավորապես համայնքային բարեկեցության, երիտասարդության զարգացման և ջրային ռեսուրսների կառավարման ոլորտներում:

Coca-Cola Hellenic Armenia has unveiled the results of an independent Socio-Economic Impact Study (SEIS) that summarizes and evaluates the company’s activity for the period of 2015-2017. The study, conducted by KPMG Armenia LLC, identifies the economic, social and environmental impacts of the Coca-Cola System in Armenia, covering the main directions and spheres of the company investments, as well as the impact of thereof.
As pointed out in SEIS, locally manufactured products of Coca-Cola Hellenic Armenia create added value at every point of its extensive chain. For each AMD1 direct GVA of the company, additional AMD 1,5 was generated in the Armenian economy. As a result, in just 3 years Coca-Cola Hellenic Armenia’s total GVA contribution amounted to 29.5 billion AMD or the 0.21% of the total country GVA generated in that period.
“We have been manufacturing the most iconic soft drink in the world here in Armenia for the past 23 years, offering our consumers so much more than just refreshment. Every time they select our products, our value chain generates income across the country and supports thousands of jobs. We are very proud of our continuous contribution to the socio-economic development of Armenia through our business activity, as well as implemented projects aimed at community wellbeing. Believing that businesses are as sustainable as the societies in which they operate, we remain committed to the economy of Armenia and most importantly its people”, said Christoph Speck, General Manager of Coca-Cola Hellenic Armenia, commenting on the results of the study.
According to SEIS, Coca-Cola Hellenic Armenia has also a notable contribution in terms of employment opportunities. Each direct employment job created by the company generates 5.5 additional jobs (indirect and induced). According to KPMG, as a result of its activity in 2017 Coca-Cola Hellenic Armenia created 2341 full time jobs, which amounts to 0.23% of total number of employees in Armenia during that year.
“Our company was contracted as an independent consultant to prepare the Socio-Economic Impact Study of Coca-Cola Hellenic Armenia. We have performed comprehensive analysis to measure the impact of the company’s activities on the key areas in Armenia, notably gross value added, employment, investments, fiscal contributions, contribution to the social development and well-being of the Armenian community, as well as the environment. The results of the study and analysis are incorporated in the Report on the Social, Economic and Environmental Impact Assessment published jointly by KPMG Armenia LLC and Coca-Cola Hellenic Armenia” said Tigran Gasparyan, Managing Partner of KPMG Armenia.
Apart from contribution to the economy of Armenia, caused by its successful business activity, Coca-Cola Hellenic Armenia is known for its extensive CSR activity. During more than two decades, the company has managed to implement and support dozens of initiatives. The company spends 2% of the yearly revenue to community development projects. Only in the period of 2015-2017, according to SEIS, the company’s contribution to charitable donations amounted to AMD112.4 million, main areas being community wellbeing, youth empowerment and water stewardship.