«Լիդիան Ինթերնեյշնլ Լիմիթեդ»(TSX:LYD) ընկերությունը հայտարարել է, որ Ամուլսարի ոսկու ծրագրի ճանապարհների շարունակական շրջափակման կապակցությամբ Lydian UK Corporation Limited (Lydian UK) և Lydian Canada Ventures Corporation (Lydian Canada)-ն՝ ընկերության դուստր կազմակերպությունները պաշտոնապես տեղյակ են պահել ՀՀ կառավարությանը, Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության և Հայաստանի Հանրապետության կառավարության միջև Ներդրումների խրախուսման և պաշտպանության պայմանագրի (ուժի մեջ է 1996թ. հուլիսի 11-ից) և Կանադայի կառավարության և ՀՀ կառավարության միջև Ներդրումների խրախուսման և պաշտպանության պայմանագրի (ուժի մեջ է 1999 թ. մարտի 29-ից) շրջանակներում ՀՀ կառավարության հետ վեճերի առկայության մասին:
«Մեծ Բրիտանայի հետ երկկողմ համաձայնագրի շրջանակներում Lydian UK-ը կարող է վեճը ներկայացնել միջազգային արբիտրաժ պաշտոնական ծանուցումից 3 ամիս անց, իսկ Lydian Canada-ն Կանադայի հետ երկկողմ համաձայնագրի համաձայն՝ 6 ամիս անց: Միևնույն ժամանակ ՀՀ կառավարության համար բաց են Լիդիանի հետ առկա վեճերը քննարկելու և արագ լուծումներ տալու հնարավորությունները:
Արդյոք Lydian UK-ը կամ Lydian Canada-ն կանցնեն բուն արբիտրաժային գործընթացին կախված կլինի Հայաստանի կառավարության գործողություններից: Lydian UK-ը կամ Lydian Canada-ն չեն երաշխավորում, որ կանցնեն բուն արբիտրաժին կամ կդիմեն այլ միջազգային արբիտրաժային դատարան և կամ դրա հնարավոր արդյունքները: Ընկերությունը այս կապակցությամբ որևէ հետագա մեկնաբանություն չի տրամադրելու, բացի օրենքով նախատեսված դեպքերը»,-ասվում է ընկերության հայտարարության մեջ:
Ավելի վաղ ընկերությունը հայտարարել էր, որ 2018-ի հունիսից ի վեր չի կարողացել իրականացնել ոչ միայն շինարարական աշխատանքներ, այլ նաև կառուցել բնապահպանական պաշտպանիչ համակարգեր՝ առատ տեղումների և գարնանային ձնհալքի հետևանքով էրոզիան և մակերևութային ջրերում նստվածքները կառավարելու նպատակով, ընկերության ունեցած պարտավորությունների և թույլտվությունների պայմանների համաձայն։
Ամուլսարում ոսկու հանքի շահագործման դեմ պայքարող քաղաքացիական և բնապահպանական խմբերը փակ են պահում դեպի հանքավայր տանող ճանապարհները՝ խոչընդոտելով այստեղ ընթացող շինաշախատանքներին:
«Լիդիան Արմենիա» ընկերությունն իր հերթին հայտարարել էր, որ դեպի Ամուլսարի հանք տանող «ճանապարների մի խումբ անձանց կողմից ապօրինի փակման հետևանքով, «Լիդիան Արմենիան» չի կարողանում իրականացնել հանքում շինարարական աշխատանքների տարածքի բնապահպանական կառավարումը:

Lydian International Limited announced on Monday, March 11 that, in connection with the ongoing blockades of road access to the Amulsar Gold Project, Lydian U.K. Corporation Limited and Lydian Canada Ventures Corporation – subsidiaries of the company – have formally notified the government of Armenia of the existence of disputes with the government of Armenia under the agreement between the Government of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland and the Government of Armenia for the Promotion and Protection of Investments, in force since July 11, 1996 (the “UK BIT”) and the Agreement between the Government of Canada and the Government of Armenia for the Promotion and Protection of Investments, in force since March 29, 1999 (the “Canada BIT”), respectively.
Under the UK BIT, Lydian UK may submit the dispute to international arbitration three months after such formal notification, and under the Canada BIT, Lydian Canada can do so after six months. In the meantime, "the Armenian government has an opportunity to continue amicable discussions with Lydian with a view to the prompt settlement of the disputes," Lydian said in a statement.
Whether or not Lydian UK or Lydian Canada will initiate arbitration proceedings "will depend on the conduct of the government of Armenia, and there can be no assurance that Lydian UK or Lydian Canada will initiate any arbitration claim or application to any international arbitration court or of the outcome of any such claim or application."
The company said it does not intend to make any further public comments relating to the matters unless required by law.