Հայաստանյան երեք բանկի համատեղ ֆինանսավորմամբ հանքարդյունաբերության ոլորտում առաջին անգամ իրականացվել է գործարք, որի շրջանակում արտասահմանյան ռազմավարական ներդրողի կողմից ձեռք է բերվել հայկական ընկերություն:
Լոնդոնի ֆոնդային բորսայում ցուցակված Chaarat Gold Holdings ընկերությունը $55 մլն-ով ձեռք է բերել «Կապանի Լեռնահարստացման Կոմբինատ» ՓԲԸ-ի բաժնետոմսերի 100%-ը` նույն բորսայում ցուցակված ռուսական Russian Polymetal Group ընկերության դուստր ձեռնարկությունից:
Գործարքն իրականացվել է Ամերիաբանկի նախաձեռնությամբ, հայաստանյան երկու գործընկեր բանկերի հետ համատեղ՝ համախմբելով $40 մլն-ի վարկային ռեսուրս, որից $32 մլն-ն ապահովվել է Ամերիաբանկի կողմից:
«Այս գործարքով հայկական բանկերը միջազգային ֆինանսական հանրությանն ապացուցեցին նման բարդ գործարքներ իրականացնելու, ինչպես նաև տեղական ֆինանսական ռեսուրսները միջազգային գործարքների ֆինանսավորման համար համախմբելու իրենց կարողությունը: Բացի այդ, գործարքը ցույց տվեց, որ Հայաստանի տնտեսությունը գրավիչ է միջազգային կապիտալի և ներդրումների համար», – ասել է Բանկի Կորպորատիվ ներդրումային բանկային գործառնությունների դեպարտամենտի տնօրեն Գագիկ Սահակյանը:
«Ուրախ ենք, որ այս գործարքով մենք դարձանք Հայաստանում առաջին խոշոր օտարերկրյա ներդրողը հեղափոխությունից հետո: Շրջակա միջավայրի, սոցիալական և կորպորատիվ կառավարումը առանցքային դեր ունեն մեր ընկերության մշակույթում, ինչպես նաև ռազմավարության և գործունեության մեջ: Դրանք համահունչ են Հայաստանում գործունեության թափանցիկության ապահովման նոր ձևավորված սկզբունքներին: Հայաստանը մեզ համար բիզնես գործունեություն ծավալելու հիանալի հնարավորություններ է ընձեռում», – նշել է «Չաարաթ» ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն Արտեմ Վոլինեցը:
Ամերիաբանկը Հայաստանի դինամիկ զարգացող բանկերից է և դասվում է երկրի ամենակայուն և խոշոր ֆինանսական հաստատությունների շարքին:
«Ամերիաբանկ» ՓԲԸ ունիվերսալ բանկ է, որը մատուցում է կորպորատիվ, ներդրումային և մանրածախ բանկային ծառայություններ` տրամադրելով բանկային լուծումների ամբողջական փաթեթ: 2018թ. տարեկան արդյունքներով Ամերիաբանկը ՀՀ բանկային համակարգի առաջատարն է հիմնական ֆինանսական ցուցանիշներով (ակտիվներ, պարտավորություններ, վարկային պորտֆել, զուտ շահույթ, կապիտալ):

При совместном финансировании трех армянских банков впервые была осуществлена сделка в сфере добычи полезных ископаемых, в рамках которой иностранный стратегический инвестор приобрел армянскую компанию.
Компания Chaarat Gold Holdings, представленная на Лондонской фондовой бирже, приобрела у российской дочерней компании Russian Polymetal Group, также представленной на этой бирже, 100% акций Капанского горно-обогатительного комбината (ГОК) за $55 млн.
Сделка была осуществлена по инициативе Америабанка совместно с двумя другим армянским банками-партнерами, при консолидации кредитных средств в размере $40 млн, $32 млн из которых предоставил Америабанк.
«Армянские банки этой сделкой доказали международной финансовой общественности возможности осуществления подобных сложных сделок, а также консолидации местных финансовых ресурсов для финансирования международных сделок. Кроме того,сделка показала, что экономика Армении привлекательна для международного капитала и инвестиций», – сказал директор департамента корпоративного и инвестиционного банкинга Америабанка Гагик Саакян.
«Мы рады, что этой сделкой стали первым крупным иностранным инвестором Армении после революции. Окружающая среда, социальное и корпоративное управление играет ключевую роль в нашей корпоративной культуре, стратегии и деятельности компании. Они созвучны новым сформованным принципам обеспечения прозрачной деятельности в Армении. Армения предоставляет нам прекрасную возможность для осуществления бизнес-деятельности», – отметил генеральный исполнительный директор компании Chaarat Артем Волынец.
Америабанк – динамично развивающийся банк в Армении, один из крупнейших и наиболее стабильных финансовых институтов страны. Сегодня Америабанк – универсальный банк, предоставляющий полный пакет корпоративных, инвестиционных и розничных банковских услуг. По итогам 2018 года Америабанк является лидером банковского сектора Армении по основным показателям (активы, обязательства, кредитный портфель, чистая прибыль и капитал).