Վեցամսյա շինարարական աշխատանքներից հետո` մարտի 15-ին, Թբիլիսիում տեղի ունեցավ Gebrüder Weiss-ի լոգիստիկայի նոր տերմինալի պաշտոնական բացումը:
Այս ժամանակակից լոգիստիկայի կենտրոնը կառուցվել է արդեն գոյություն ունեցող տարածքի հիման վրա։ Այն զբաղեցնում է լրացուցիչ 2300 քմ տարածք՝ նախատեսված բեռնասպասարկման համար, 7 800 քմ բացօթյա ասֆալտապատ և 300 քմ գրասենյակային տարածք: Ընդհանուր տարածքը կազմում է 90 000 քմ: Թբիլիսիում կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ Gebrüder Weiss-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Վոլֆրամ Զենգեր-Վայսը, ընկերության՝ սևծովյան/ԱՊՀ տարածաշրջանի մասով պատասխանատու և տնօրեն Թոմաս Մոզերը, ինչպես նաև Վրաստանի մասով ընկերության պատասխանատու Ալեքսանդր Խարլամովը մանրամասներ են ներկայացրել տարածքի ընդլայնման և մատուցվող ծառայությունների ընդարձակ տեսականու վերաբերյալ:
Գլխավոր գործադիր տնօրենը գոհունակություն է հայտնել կովկասյան տարածաշրջանում այս դրական փոփոխության կապակցությամբ:
«Շուկա մուտք գործելուց ի վեր մեր թբիլիսյան մասնաճյուղը կենտրոնական հանգույց է դարձել Վրաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի համար»,- նշել է Վոլֆրամ Զենգեր-Վայսը: Գերժամանակակից լուծումներով հագեցած լոգիստիկայի այս տերմինալի ընդլայնումից կշահեն ոչ միայն հաճախորդներն ու գործընկերները, այլ նաև աշխատակիցները։
Թբիլիսիում Gebrüder Weiss-ն առաջարկում է ապահով և հաճելի աշխատանքային միջավայր 120 աշխատողների համար։
Gebrüder Weiss-ն կովկասյան տարածաշրջանում իր հաճախորդներին առաջարկում է ցամաքային տրանսպորտի, օդային ծովային բեռնափոխադրումների, պահեստային լոգիստիկայի, մաքսազերծման և լոգիստիկ այլ ծառայություններ:
Ալեքսանդր Խարլամովը ավելի մանրամասն ներկայացրեց նոր ծառայությունները. «Լոգիստիկայի տերմինալը հագեցած է բարձրորակ և գերժամանակակից տեխնոլոգիաներով: Սա հնարավորություն է տալիս նաև մատուցել լոգիստիկ ծառայություններ՝ հարմարեցված հաճախորդների բազմաբնույթ պահանջներին», – պարզաբանել է Վրաստանի մասով ընկերության պատասխանատուն:
Պահեստավորումը սպասարկող նոր ծրագրի շնորհիվ հաճախորդը հնարավորություն ունի ցանկացած պահի տեսնելու ապրանքի գտնվելու վայրը:
«Մյուս սենյակները ևս կառուցվել են անվտանգության նորագույն չափանիշերին համապատասխան: Այսպիսով Gebrüder Weiss-ը համապատասխանում է Վրաստանի կառավարության N41 որոշման պահանջներին, ինչը նշանակում է, որ անվտանգության չափանիշերը խստորեն պահպանվում են»,- ավելացրել է նա:
Gebrüder Weiss-ը Վրաստանում իր առաջին մասնաճյուղը հիմնել է դեռևս 2012 թ.-ին՝ այսպիսով դառնալով Մետաքսի ճանապարհին առաջին եվրոպական ընկերություններից մեկը: 2013թ.-ին կատարված հիմնական ներդրումները կազմել են շուրջ 10 մլն եվրո, ապա տարեցտարի ընկերությունը շարունակաբար ընդլայնվել է: 2012 թ.-ից առ այսօր ընդհանուր առմամբ ներդրվել է 15,5 մլն եվրո, իսկ վերջին ներդրումը կազմել է ավելի քան 2,5 մլն եվրո, որն ուղղվել է լոգիստիկայի տերմինալի շինարարության և ընդլայնման աշխատանքներին:
«Վրաստանի շուկա մուտք գործելուց հետո Gebrüder Weiss-ը շարունակել է զարգացնել իր բիզնեսը կովկասյան տարածաշրջանում: Տարիների ընթացքում Թբիլիսիում գտնվող այս կենտրոնը փոքրիկ և արժեքավոր հանգույց է դարձել Մետաքսի ճանապարհին»,- նշել է Թոմաս Մոզերը:
2012թ.-ից մինչ օրս Gebrüder Weiss Georgia-ն տեղափոխել է մոտ 530,000 տոննա ապրանք:
Հիմնականում փոխադրվել են սպառողական ապրանքներ, էլեկտրական գործիքներ, ավտոմոբիլային պահեստամասեր, գյուղատնտեսական արտադրանք և սննդամթերք:
Gebrüder Weiss-ը Եվրոպայի տրանսպորտային և առաջատար լոգիստիկ ընկերություններից է: Այն ունի ավելի քան 7 100 աշխատակից, 150 մասնաճյուղ տարբեր երկրներում և 167 մլրդ եվրո (2018թ-ի դրությամբ) պայմանական տարեկան շրջանառություն: Ցամաքային տրանսպորտից, օդային և ծովային բեռնափոխադրումներից ու լոգիստիկ ծառայություններից բացի՝ ընկերությունը գործարկում է մի շարք բարձրակարգ մասնագիտացված լուծումներ: Լաուտերախում (Ավստրիա) հիմնված Gebrüder Weiss Holding AG ընկերության ներքո գործում են հետևյալ մասնաճյուղերը՝ x|vise, tectraxx լոգիստիկ խորհրդատվական ընկերություն (բարձր տեխնոլոգիական բիզնեսի ոլորտում մասնագիտացած), dicall-ը (հաղորդակցության լուծումներ, շուկայի ուսումնասիրություն, վերապատրաստում), Rail Cargo-ն (երկաթուղային տրանսպորտ), և Gebrüder Weiss ծանրոցների սպասարկմամբ զբաղվող GWP-ն, որը ավստրիական DPD ընկերության համաբաժնետեր է: Ծառայությունների այս փաթեթը կորպորատիվ խմբին հնարավորություն է տալիս արագ կերպով արձագանքել հաճախորդի կարիքներին: Այսօր՝ մի շարք բնապահպանական, տնտեսական և սոցիալական նախաձեռնություններ իրականացնելուց հետո, 500-ամյա պատմություն ունեցող ընտանեկան ընկերությունը կայուն բիզնեսի առաջատարներից է:

After a construction period of six months, the new Gebrüder Weiss logistics terminal in Tbilisi (Georgia) officially opened on Friday, March 15, the company said in a statement.
The modern logistics facility is an extension of the existing location and comprises an additional 2,300 square meters of handling, 7,800 square meters of paved open space and 300 square meters of office space. The entire location covers an area of 90,000 square meters. At a press conference in Tbilisi, Wolfram Senger-Weiss, CEO of Gebrüder Weiss, Thomas Moser, Director and Regional Manager Black Sea/CIS, and Alexander Kharlamov, Country Manager Georgia, provided information about the expansion of the location and the wide range of services.
The CEO was pleased with the positive development in the Caucasus region. “Since entering the market, the branch in Tbilisi has developed into the central hub for Georgia, Armenia and Azerbaijan,” said Wolfram Senger-Weiss. Not only customers and partners, but also employees will benefit from the expansion of the state-of-the-art logistics terminal. “In Tbilisi alone, Gebrüder Weiss offers a safe and attractive workplace for 120 employees.”
Gebrüder Weiss offers its customers in the Caucasus land transport, air and sea freight, warehouse logistics, customs clearance and other logistics services. Kharlamov described the new services in greater detail: “The logistics terminal is equipped with high-quality and cutting-edge technology. This also makes it possible to provide logistics solutions tailored specifically to the customer,” explained the Country Manager. With the new warehouse software, the customer has direct access to the goods and can see where they are at any time. “In addition, the other rooms were built in accordance with the latest security standards. Gebrüder Weiss therefore meets the requirements of Resolution N41 of the Georgian government, which means that safety standards are strictly adhered to.”
Gebrüder Weiss opened its first branch in Georgia as early as 2012 and has been regarded as a pioneering European company along the Silk Road ever since. The main investments made in 2013 amounted to 10 million Euros, followed by further expansion of the company every year. From 2012 to the present, a total of 15.5 million Euros have been invested, the latest figure was more than 2.5 million Euros for the construction and expansion of the logistics terminal.
“After entering the Georgian market, Gebrüder Weiss has continued to develop its business in the Caucasus region. Over the years, the location in Tbilisi has developed into a small jewel on the Silk Road,” said Thomas Moser. Between 2012 and today, Gebrüder Weiss Georgia has transported around 530,000 tons of goods.
The main products transported are consumer goods, power tools, automotive parts, agricultural products and foodstuffs.
With more than 7,100 employees, 150 company-owned locations and a provisional annual turnover of 1.67 billion Euros (2018), Gebrüder Weiss ranks among Europe's leading transport and logistics companies. In addition to its core business of land transport, air & sea freight, and logistics, the company operates a number of highly specialized industry solutions and subsidiaries under the umbrella of Gebrüder Weiss Holding AG, based in Lauterach (Austria) – including the logistics consultancy firm x|vise, tectraxx (industry specialist for hi-tech businesses), dicall (communications solutions, market research, training), Rail Cargo (railway transports), and the Gebrüder Weiss parcel service GWP, co-shareholder of the Austrian company DPD. This bundling of services allows the corporate group to respond to customer needs quickly and flexibly. Today, having implemented a variety of environmental, economic and social initiatives, the family-run company with a 500-year history is also considered a pioneer in sustainable business practices.