ՖԻՖԱ-ն փոխում է ակումբային աշխարհի առաջնության ձևաչափը: 2021-ից այդ առաջնության մասնակիցների թիվը 7-ից կհասնի 24-ի:
Նոր ձևաչափով մրցաշարը կանցկացվի 4 տարին մեկ՝ ամռանը, և այդպիսով կփոխարինի Կոնֆեդերացիաների գավաթին: ՖԻՖԱ-ի այս որոշման մասին հայտնել է կազմակերպության նախագահ Ջաննի Ինֆանտինոն Մայամիում կայացած մամուլի ասուլիսում:
Ակումբային ԱԱ բարեփոխմանը դեմ են Եվրոպական ֆուտբոլային ասոցիացիաների միությունը (ՈւԵՖԱ) և Եվրոպական ակումբների ասոցիացիան (ECA): Վերջինս նույնիսկ սպառնացել է բոյկոտել առաջնությունը: Այնուամենայնիվ, ՖԻՖԱ-ի Խորհուրդը ընդունել է որոշումը 25 կողմ և 7 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ, հայտնում է Deutsche Welle-ն:
Ֆուտբոլի ակումբային աշխարհի առաջնությունը 6 կոնֆեդերացիաների ուժեղագույն ակումբների միջև մրցաշարն է: Այն հիմնվել է 2000-ին, իսկ 2005-ց ամենամյա է դարձել:
Նոր ձևաչափով առաջնությունն առաջին անգամ կանցկացվի 2021-ի հունիսի 17-ից հուլիսի 4-ը: Դեռ հայտնի չէ, թե որ երկիրը կընդունի առաջնությունը:
Ըստ ՖԻՖԱ-ի Խորհրդի, ՈւԵՖԱ կազմից եվրոպական 8 թիմերից բացի 2021-ի առաջնությանը կմասնակցի նաև 6 թիմ Ֆուտբոլի Հարավամերիկյան կոնֆեդերացիայից (CONMEBOL), 3-ական թիմ Հյուսիսային և Կենտրոնական Ամերիկայի և Կարիբյան ավազանի երկրների ֆուտբոլի կոնֆեդերացիայից (CONCACAF), Ֆուտբոլի աֆրիկյան կոնֆեդրացիայից(CAF) և Ֆուտբոլի ասիական կոնֆեդերացիայից (AFC), ինչպես նաև 1 թիմ Ֆուտբոլի Օվկիանիայի կոնֆեդերացիայից:

16 Март 2019 - 10:54 AMT
Начиная с 2021 года количество команд-участниц клубного чемпионата мира по футболу возрастет с 7 до 24. В новом формате турнир будет проводиться летом раз в четыре года и заменит, таким образом, Кубок конфедераций. О данном решении Совета Международной федерации футбола (ФИФА) сообщил журналистам президент ФИФА Джанни Инфантино на пресс-конференции в Майами.
Против реформы клубного ЧМ выступили Союз европейских футбольных ассоциаций (УЕФА) и Ассоциация европейских клубов (ECA), причем ECA даже пригрозила бойкотом чемпионата со стороны ведущих европейских команд в случае принятия реформы. Тем не менее Совет ФИФА принял соответствующее решение 25 голосами против 7, пишет Deutsche Welle.
Клубный чемпионат мира по футболу – турнир между сильнейшими клубами шести конфедераций. Он был основан в 2000 году и с 2005 года стал ежегодным.
В 2018 году клубный чемпионат мира проходил в Объединенных Арабских Эмиратах и завершился победой испанского «Реала».
В новом формате чемпионат клубов впервые пройдет с 17 июня по 4 июля 2021 года и будет впоследствии проводиться раз в четыре года. Решение о стране-хозяйке этого турнира еще не принято.
По информации Совета ФИФА, кроме восьми европейских команд из состава УЕФА, в клубном чемпионате мира 2021 года примут участие шесть команд, представляющих Южноамериканскую конфедерацию футбола (CONMEBOL), по три команды из Конфедерации футбола Северной и Центральной Америки и стран Карибского бассейна (CONCACAF), Африканской конфедерации футбола (CAF) и Азиатской конфедерации футбола (AFC), а также один представитель Конфедерации футбола Океании (OFC).