Հայաստանն ու Բելառուսը կարող են տրակտորների և վերելակների համատեղ արտադրություն հիմնել: Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ-ում Բելառուսի դեսպան Իգոր Նազարուկը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
«Առաջին անգամը չէ, որ բարձրաձայնում եմ այս նախագծերի մասին, առաջարկում եմ: Արձագանք դեռևս չկա: Ոչ ոք այս հարցերով դեսպանատուն չի դիմել: Թեև կան ակնհայտ բաներ՝ հուսալիություն, գին, որակ, մատչելիություն և պահանջարկ ֆերմերի կողմից հօգուտ բելառուսական արտադրանքի»,-ասել է նա:
Եվս մեկ հետաքրքիր թեմա է վերելակների փոխարինումը Հայաստանում: Ըստ դիվանագետի, այս թեման ևս առաջին տարին չէ, որ արծարծվում է: Եվ բելառուսական կողմն առաջին տարին չէ, որ առաջարկում է ոչ թե ուղղակի վերելակներ մատակարարել Հայաստանին, այլ համատեղ արտադրություն կազմակերպել:
Ավելի վաղ Բելառուսի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Վլադիմիր Անդրեյչենկոն Բելառուսում ՀՀ դեսպան Արմեն Ղևոնդյանին ասել էր, որ Բելառուսը պատրաստ է մասնակցել ՀՀ-ում ուղևորատար տրանսպորտի շարժակազմի թարմացմանը և առաջարկում է Հայաստանում վերելակների համատեղ արտադրություն հիմնել:

Армения и Белоруссия могли бы наладить совместное производство тракторов и лифтов. Об этом заявил посол Беларуси Игорь Назарук, сообщает Sputnik Армения.
«Я не первый год эти проекты озвучиваю, предлагаю. Откликов пока нет. В посольство никаких обращений не было. Хотя очевидные вещи – надежность, цена, качество, доступность и востребованность со стороны фермеров в пользу белорусского проекта», – отметил он.
Еще одна интересная тема – это замена лифтов в Армении. По словам дипломата, эта тема обсуждается не первый год. И белорусская сторона не первый год предлагает не просто поставлять лифты в Армению, а организовать их совместное производство.
Ранее председатель Палаты представителей Владимир Андрейченк на встрече с послом Армении в Белоруссии Арменом Гевондяном заявил, что Белоруссия готова участвовать в обновлении парка пассажирского транспорта Армении и предлагает создать на ее территории совместное производство лифтов.