Ռիո-2016 Օլիմպիական խաղերի փոխչեմպիոն Սիմոն Մարտիրոսյանը նվաճել է Վրաստանի Բաթումի քաղաքում ավարտին մոտեցող ծանրամարտի Եվրոպայի առաջնության 109 կգ քաշային կարգի չեմպիոնի կոչումը:
Աշխարհի գործող չեմպիոնը երկամարտում ցուցադրե է 427 (192+235) կգ արդյունք:
Սիմոն Մարտիրոսյանը փոքր ոսկե մեդալներ է նվաճել նաև պոկում ու հրում վարժություններում, հայտնում է ՀԱՕԿ լրատվականը:
Ավստրիան ներկայացնող Սարգիս Մարտիրոսյանը երկամարտի 387 (181+206) կգ արդյունքով գրավել է 8-րդ տեղը:
2018-ի նոյեմբերին Թուրքմենստանի մայրաքաղաք Աշգաբադում անցկացված ծանրամարտի աշխարհի առաջնությունում Սիմոն Մարտիրոսյանը չեմպիոնի կոչումը նվաճել էր երկամարտի 435 (195+ 240) կգ արդյունքով և սահմանել աշխարհի ռեկորդ:
Եվրոպայի առաջնությունում սա Հայաստանի չորրորդ մեդալն էր երկամարտում:
Ապրիլի 13-ին Հայաստանի ներկայացուցիչ Սամվել Գասպարյանը (102 կգ) դարձել էր Եվրոպայի փոխչեմպիոն: Ավելի վաղ 89 կգ քաշային կարգում Հակոբ Մկրտչյանը նվաճել էր Եվրոպայի չեմպիոնի կոչումը, իսկ Դավիթ Հովհաննիսյանը դարձել էր բրոնզե մեդալակիր:

13 Апрель 2019 - 13:08 AMT
Член сборной Армении по тяжелой атлетике, вице-чемпион Олимпийских игр 2016 года в Рио-де-Жанейро Симон Мартиросян на завершающемся в грузинском Батуми чемпионате Европы по тяжелой атлетике завоевал титул чемпиона Европы в весовой категории 109 кг. Об этом сообщает пресс-служба НОКА.
Действующий чемпион мира в двоеборье показал результат в 427 (192+235) кг.
При этом Мартиросян завоевал малые золотые медали в рывке и толчке.
Представляющий Австрию Саркис Мартиросян по сумме двоеборья – 387 (181+206) кг – занял 8-е место.
Это уже 4-я медаль Армении на ЧЕ в Батуми. 13 апреля представитель Армении Самвел Гаспарян (102 кг) стал вице-чемпионом Европы. Ранее Акоп Мкртчян завоевал золотую медаль в весовой категории 89 кг, а Давид Оганесян стал бронзовым медалистом.
В последний день ЧЕ в борьбу вступят Арпине Далалян (+87 кг), вице-чемпион Олимпийских игр Гор Минасян и Рубен Алексанян (+109 кг).