ՈւԵՖԱ-ն 24 ժամում պետք է պատասխանի «Արսենալին»՝ կհամապատասխանի արդյոք անվտանգության մակարդակը Բաքվում լոնդոնյան ակումբի պահանջներին, որպեսզի ակումբի և Հայաստանի հավաքականի կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանը կարողանա մասնակցել Եվրոպայի լիգայի եզրափակիչ խաղին:
Մխիթարյանին մուտքի արտոնագիր ստանալու հատուկ թույլտվություն է տրվել, սակայն ակումբն անվտանգության լրացուցիչ միջոցներ է պահանջել, հայտնում է Haqqin.az-ն Evening Standard-ի վրա հղումով:
Նշվում է, որ «Արսենալը» սովորաբար արտագնա խաղերի իր անվտանգության աշխատակիցների հետ է մեկնում, սակայն այժմ լոնդոնցիները պահանջել են ավելացնել իրավապահների քանակը Բաքվում թիմի տեղաշարժի ժամանակ, ինչպես նաև հյուրանոցի շուրջը, որտեղ մնալու են թիմի անդամները: Դա արվում է, որպեսզի Մխիթարյանը կարողանա ազատ տեղաշարժվել:
«Բանակցություններն «Արսենալի» և ՈւԵՖԱ-ի միջև շարունակվում են: «Արսենալի» պատվիրակությունը գտնվում է Բաքվում՝ քննարկվում են Բաքվի օլիմպիական ստադիոնում եզրափակչի լոգիստիկայի հարցերը ՈւԵՖԱ պաշտոնյաների և «Չելսիի» գործընկերների հետ»,-գրում է Evening Standard-ը:
Ավելի վաղ Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Լեյլա Աբդուլլաևան հայտնել էր, որ Հայաստանի հավաքականի և Լոնդոնի «Արսենալի» կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանը կարող է մասնակցել Բաքվում կայանալիք Եվրոպայի լիգայի եզրափակիչ խաղին, չնայած ՀՀ և Ադրբեջանի միջև լարվածությանը:

В ближайшие 24 часа УЕФА должен ответить «Арсеналу» относительно того, будет ли уровень безопасности в Баку соответствовать требованиям лондонского клуба, чтобы армянский полузащитник Генрих Мхитарян мог поехать на финал Лиги Европы.
Решающая игра пройдет 29 мая в Баку, «Арсенал» встретится с «Челси». Между Арменией и Азербайджаном стоит вопрос карабахского конфликта. В Азербайджан не пускают граждан Армении.
Мхитаряну будет дано специальное разрешение на получение визы, однако «канониры» попросили дополнительных мер безопасности, пишет Haqqin.az со ссылкой на Evening Standard.
«Арсенал» обычно отправляется на выездные матчи со своей охраной, но сейчас лондонцы требуют увеличения количества представителей правопорядка во время поездок команды по Баку, а также вокруг отеля, в котором будут проживать игроки «Арсенала». Это делается для того, чтобы Мхитарян мог свободно передвигаться.
Переговоры между «Арсеналом» и УЕФА продолжаются. Делегация «Арсенала» находится в Баку, обсуждая вопросы логистики финала на Бакинском олимпийском стадионе с официальными лицами УЕФА и коллегами из «Челси».
Ранее пресс-секретарь министерства иностранных Азербайджана Лейла Абдуллаева сообщила, что полузащитник сборной Армении и «Арсенала» Генрих Мхитарян сможет сыграть в финале Лиги Европы в Баку, несмотря на напряженность между странами.«В Азербайджане прошло много крупных спортивных мероприятий, в которых принимали участие армянские спортсмены. Спорт и политика отделены друг от друга», – отметила пресс-секретарь МИД.