Ադրբեջանի ֆուտբոլային ֆեդերացիաների ասոցիացիայի (ԱՖՖԱ) գլխավոր քարտուղար Էլհան Մամեդովը հավաստիացրել է, որ Լոնդոնի «Արսենալի» և Հայաստանի հավաքականի կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանն «իրեն անվտանգ կզգա», եթե որոշի մեկնել Բաքու՝ ԵԼ «Չելսիի» հետ եզրափակչին:
Ավելի վաղ բրիտանական ԶԼՄ-ները հայտնել էին, որ, հնարավոր է, Մխիթարյանը չընդգրկվի խաղին մասնակցող ֆուտբոլիստների ցանկում անվտանգության նկատառումներով: Ակումբը հայտնել էր, որ դեռևս անվտանգության երաշխիքներ չի ստացել ՈւԵՖԱ-ից և բանակցությունները շարունակվում են:
«Մեր պետական մարմինները երաշխիքներ են տրամադրել ՈւԵՖԱ-ին, անվտանգության ապահովման հետ ոչ մի խնդիր չկա: Մենք «Արսենալից» հարցում էինք ստացել դեռ այն ժամանակ, երբ ակումբը եզրափակիչ դուրս չէր եկել, մեր իշխանություններն ապահովել են անվտանգության միջոցները Մխիթարյանի Բաքու ժամանելու համար»,-ասել է Մամեդովը, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ավելի վաղ Մխիթարյանը ընթացիկ խաղաշրջանում չի մասնակցել «Արսենալի» արտագնա խաղին «Ղարաբաղի» հետ՝ Եվրոպայի լիգայի խմբային փուլում: ԵԼ եզրափակիչ հանդիպումը տեղի կունենա Բաքվում մայիսի 29-ին:

Генеральный секретарь Ассоциации футбольных федераций Азербайджана (АФФА) Эльхан Мамедов заверил, что армянский полузащитник лондонского «Арсенала» Генрих Мхитарян «будет чувствовать себя в безопасности», если решит отправиться в Баку на финальный матч Лиги Европы против «Челси».
Ранее британские СМИ сообщили, что Мхитарян, возможно, не войдет в число футболистов, которые отправятся на игру, по соображениям безопасности. Клуб сообщал, что пока не получил от УЕФА гарантий безопасности для хавбека, переговоры продолжаются.
«Наши государственные органы предоставили гарантии УЕФА, никаких проблем с обеспечением безопасности нет. До того, как «Арсенал» вышел в финал, мы получили запрос от УЕФА относительно гарантий, наши власти обеспечили меры безопасности для поездки Мхитаряна в Баку», – сказал Мамедов, пишет РИА Новости.
Ранее в текущем сезоне Мхитарян пропустил выездной матч «Арсенала» с азербайджанским «Карабахом» на групповом этапе Лиги Европы. Финал Лиги Европы пройдет в Баку 29 мая.