Լոնդոնի «Արսենալ» ֆուտբոլային ակումբը պաշտոնապես հայտարարել է, որ ակումբի և Հայատսանի հավաքականի կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանը չի մեկնի Բաքու՝ Եվրոպայի լիգայի եզրափակիչ հանդիպմանը «Չելսիի» հետ:
«Մենք մեծ հիասթափությամբ հայտարարում ենք, որ Հենրիխ Մխիթարյանը թիմի հետ չի մեկնի ՈւԵՖԱ Եվրոպայի լիգայի եզրափակիչ խաղին: Մենք մանրակրկիտ կերպով ուսումնասիրել ենք Միկիի մասնակցության բոլոր տարբերակները, սակայն, քննարկելով հարցը Միկիի և նրա ընտանիքի հետ, միասին պայմանավորվել ենք, որ նա չի մասնակցի մեր թիմի արտագնա խաղին»,-ասվում է «Արսենալի» հայտարարության մեջ:
Նշվում է նաև, որ ակումբը դիմել է ՈւԵՖԱ-ին՝ խորին մտահոգություն հայտնելով իրավիճակի վերաբերյալ: «Միկին առանցքային խաղացող էր դեպի եզրափակիչ մեր մրցավազքում, այնպես որ դա մեծ կորուստ է մեզ համար թիմի տեսակտից»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
«Շատ տխուր է նաև, որ ֆուտբոլիստը չի մասնակցի մեծ եվրոպական եզրափակիչ խաղին նման հանգամանքներում, ինչպիսին սա է, քանի որ այդպիսի հնարավորությունները եզակի են ֆուտբոլիստի կարիերայում»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Նշվում է նաև, որ Մխիթարյանը կշարունակի մարզվել թիմի հետ մինչև թիմի Բաքու մեկնելը:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Լոնդնոի «Արսենալը» հավանական է համարում, որ ակումբի և Հայաստանի հավաքականի կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանն անվտանգության նկատառումներով ստիպված կլինի բաց թողնել Եվրոպայի լիգայի եզրափակիչը «Չելսիի» հետ, որն անցնելու է Բաքվում:
Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Լեյլա Աբդուլլաևան հայտնել էր, որ Հայաստանի հավաքականի և Լոնդոնի «Արսենալի» կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանը կարող է մասնակցել Բաքվում կայանալիք Եվրոպայի լիգայի եզրափակիչ խաղին, չնայած ՀՀ և Ադրբեջանի միջև լարվածությանը:
Ընթրեցեք նաև.ԱԳՆ. Մխիթարյանին Բաքվում երաշխիքներ չտրամադրելը և հայ ֆաների մուտքի արգելքը ռասիստական դրսևորում է

Armenian midfielder Henrikh Mkhitaryan will not be travelling with Arsenal for their Uefa Europa League final against Chelsea in Baku, the club said Tuesday, May 21.
"We have thoroughly explored all the options for Micki to be part of the squad but after discussing this with Micki and his family we have collectively agreed he will not be in our travelling party," the Gunners said.
"We have written to Uefa expressing our deep concerns about this situation. Micki has been a key player in our run to the final so this is a big loss for us from a team perspective.
"We’re also very sad that a player will miss out on a major European final in circumstances such as this, as it is something that comes along very rarely in a footballer’s career.
"Micki will continue to be part of our preparations until we depart for Baku at the weekend."
Mkhitaryan is the captain of Armenia’s national team, and Armenia, Artsakh (Nagorno Karabakh) are involved in long dispute.
Travel to Baku is also proving an issue for those fans who have qualified for a match ticket, with fans heading out from London facing a round trip of some 2,500 miles to attend the game.
Armenian Foreign Ministry spokeswoman Anna Naghdalyan earlier described Azerbaijan’s refusal to grant visas to Arsenal’s fans who may have Armenian roots as racism.