ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հրամանագիր է ստորագրել, որով Սիմֆերոպոլի օդանավակայանն անվանակոչվել է հայտնի հայազգի ծովանկարիչ Հովհաննես Այվազովսկու անունով:
«Սիմֆերոպոլի միջազգային օդանավակայանը Հովհաննես Այվազովսկու պատվին անվանակոչելը շատ կարևոր իրադարձություն է մեզ համար: Առաջիկայում դրան նվիրված հանդիսավոր արարողություն կկազմակերպվի, որին կներկայացվեն նաև այն նոր տարրերը, որոնք առաջիկայում հայտնվելու են օդանավակայանի տարածքում և ծանոթացնելու են այցելուներին նկարչի և նրա ստեղծագործությունների հետ: Հատուկ անակնկալներ են նախատեսված այդ օրը մեկնող ուղևորների համար»,-ասվում է օդանավակայանի պաշտոնական հայտարարության մեջ:
Նույն հրամանագրով Մոսկվայի Շերեմետևո օդանավակայանին շնորհվել է մեծանուն ռուս բանաստեղծ Ալեքսանդր Պուշկինի անունը, իսկ Դոմոդեդովոն այսուհտ կլինի հայտնի գիտնական Միխայիլ Լոմոնոսովի անվան: Վնուկովո օդանավակայանն անվանակոչվել է ավիակոնստրուկտոր Անդրեյ Տուպոլևի անունով: Փաստաթուղթը հրապարակվել է իրավական տեղեկատվության պաշտոնական կայքում:
Արվեստի, գիտության և մշակույթի հայտնի գործիչների անուններով է անվանակոչվել ՌԴ ևս 43 օդանավակայան: Նախագահի հրամանագրում նշվում է, որ բոլոր այն գործիչները, որոնց անուններով են կոչվել օդանավակայանները, «հատուկ ծառայություններ են մատուցել հայրենիքին», գրում է ՌԲԿ-ն:Հրամանագիրն ուժի մեջ է մտնում ստորագրման պահից՝ մայիսի 31-ից:
Պատմական գործիչները Ռուսաստանի օդանավակայանների համար ընտրվել են «Ռուսաստանի հայտնի անունները» մրցույթի արդյունքում, որի ժամանակ քաղաքացիները կարող էին քվեարկել նախընտրած տարբերակների օգտին: Մրցույթը կայացել է 2018-ի աշնանը:

Президент России Владимир Путин подписал указ, которым присвоил международному аэропорту Симферополь имя художника Ивана Айвазовского.
«Присвоение международному аэропорту Симферополь имени Ивана Константиновича Айвазовского для нас очень важное событие. Торжественная церемония, посвященная присвоению имени И.К. Айвазовского, состоится в аэропорту в ближайшее время», – говорится в официальном комментарии аэропорта.
На церемонии, в том числе, будут представлены проекты новых элементов, которые в скором будущем появятся на территории аэровокзала и будут знакомить посетителей с личностью художника и его творчеством. Отмечается, что специальные сюрпризы ждут и вылетающих из аэропорта пассажиров.
Этим же указом Путина имена известных деятелей культуры, науки и искусства получили еще 43 аэропорта России. Все исторические деятели, чьи имена даны воздушным гаваням, имеют «особые заслуги перед Отечеством», подчеркивается в указе президента.
Имена исторических деятелей для аэропортов России выбирали на конкурсе «Великие имена России», в рамках которого граждане могли проголосовать за понравившиеся варианты. Конкурс проходил осенью 2018 года.За художника проголосовало 133,1 тысяч человек.