Անգլիական «Լիվերպուլի» պաշտպան Վիրջիլ վան Դեյկը ճանաչվել է ՈւԵՖԱ Չեմպիոնների լիգայի շաբաթվա լավագույն ֆուտբոլիստ: Այդ մասին հայտնում է Ֆուտբոլային ասոցիացիաների եվրոպական միությունը:
Չեմպիոնների լիգայի շաբաթվա ընթացքում մեկ հանդիպում է եղել՝ մրցաշարի եզրափակիչը, որտեղ «Լիվերպուլը» խաղում էր Լոնդոնի «Տոտենհեմի» հետ:
Վան Դեյկից բացի լավագույն ֆուտբոլիստների ավանդական քառյակում է ընդգրկվել «Լիվերպուլի» ևս 3 ֆուտբոլիստ՝ հարձակվող Մոհամեդ Սալահը, դարպասապահ Ալիսոն Բեքերը և հարձակվող Դիվոկ Օրիգին, գրում է Interfax-ը:
«Տոտենհեմ»-«Լիվերպուլ» հանդիպումը տեղի է ունեցել հունիսի 1-ին Մադրիդում: Հանդիպման արդյունքն է 2:0 հօգուտ «Լիվերպուլի»: Արդեն առաջին խաղակեսում մրցավարը 11 մետրանոց նշանակեց «Տոտենհեմի» դարպասին ձեռքով խաղի համար: 11 մետրանոցն իրացրեց Մոհամեդ Սալահը: 87-րդ րոպեին դարպասը 2-րդ անգամ գրավեց Դիվոկ Օրիգին:
«Լիվերպուլը» 6-րդ անգամ իր պատմության մեջ հաղթող է ճանաչվել Եվրոպայի ակումբային մրցաշարում: 1977, 1978, 1981, 1984 թթ. նա հաղթել է Չեմպիոնների գավաթում, իսկ 2005-ին և 2019-ին՝ Չեմպիոնների լիգայում:

3 Июнь 2019 - 12:05 AMT
Защитник английского футбольного клуба «Ливерпуль» Вирджил ван Дейк признан лучшим игроком недели в Лиге чемпионов УЕФА. Об этом сообщает Союз европейских футбольных ассоциаций.
Прошедшая неделя Лиги чемпионов включила в себя единственный матч – финал турнира: «Ливерпуль» играл против лондонского «Тоттенхэма».
В традиционную четверку лучших игроков, помимо ван Дейка, попали еще три футболиста «Ливерпуля»: нападающий Мохамед Салах, вратарь Алисон Бекер и нападающий Дивок Ориги, пишет «Интерфакс».
Матч «Тоттенхэм» – «Ливерпуль» прошел в Мадриде 1 июня. Результат встречи – 2:0 в пользу «Ливерпуля». Уже на первой минуте встречи арбитр назначил пенальти в ворота «Тоттенхэма» за игру рукой. 11-метровый удар на второй минуте реализовал Мохамед Салах. На 87-й минуте ворота соперника из пределов штрафной поразил Дивок Ориги.
«Ливерпуль» в шестой раз в своей истории выиграл главный клубный турнир Европы. В 1977, 1978, 1981, 1984 годы он выиграл Кубок чемпионов, в 2005 и 2019 годы – Лигу чемпионов.