Իսպանիայի Պոնտևեդրա քաղաքում ավարտին մոտեցող հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի Եվրոպայի երիտասարդական առաջնության վերջին օրը Հայաստանի ներկայացուցիչները նվաճել են մեկական ոսկե, արծաթե և բրոնզե մեդալ:
Մալխաս Ամոյանը (72 կգ) հռչակվել է Եվրոպայի երիտասարդական չեմպիոն, Հայկ Մելիքյանը (67 կգ) դարձել է արծաթե մեդալակիր, իսկ Սահակ Հովհաննիսյանը (60 կգ) նվաճեել է բրոնզե մեդալ:
Մալխաս Ամոյանը ոսկե մեդալը վիճարկել է մոլդովացի Միհայ Պետիչի հետ և հաղթել է 2 րոպե 30 վայրկյանում՝ 8:0: Ամոյանը հունիսի 4-ին մեկնարկել էր որակավորման փուլից և տարել 4 հաղթանակ: Նա ուժեղ էր գտնվել իտալացի (9:0), թուրք (6:1), վրացի (8:4) և ռուս մրցակիցներից (5:4) և դուրս եկել եզրափակիչ, հայտնում է ՀԱՕԿ լրատվականը:
Հայկ Մելիքյանը եզրափակիչում մրցեց վրացի Գեորգի Շոթաձեի հետ և պարտվեց 0:9 հաշվով: Մելիքյանը հունիսի 4-ին պայքարը սկսել էր 1/8 եզրափակիչից և, հաղթելով սերբ (8:0), ավստրիացի (14:5) և ռուս (10:1) ըմբիշների, նվաճել էր եզրափակիչի ուղեգիր:
Սահակ Հովհաննիսյանը (60 կգ) բրոնզե մեդալի համար գոտեմարտում 9:0 հաշվով վստահ հաղթանակ է տարել ուկրաինացի Միրոսլավ Սլովիանի նկատմամբ:
Հունիսի 4-ին բրոնզե մեդալակիր էր դարձել Հրաչյա Պողոսյանը (63 կգ): Հունահռոմեական ըմբշամարտի Հայաստանի երիտասարդական հավաքականը Եվրոպայի առաջնությանը մեկնել էր 9 ըմբիշով և ելույթն ավարտեց մեկ ոսկե, մեկ արծաթե և 2 բրոնզե մեդալով:

6 Июнь 2019 - 08:19 AMT
В последний день проходящего в испанском городе Понтеведра молодежного чемпионата Европы по греко-римской борьбе представители Армении завоевали одну золотую, одну серебряную и одну бронзовую медали. Об этом сообщает пресс-служба НОК Армении.
Малхас Амоян (72 кг) стал чемпионом Европы среди молодежи, Айк Меликян (67 кг) стал серебряным медалистом, а Саак Оганесян (60 кг) завоевал бронзовую медаль.
Амоян боролся за золотую медаль с молдаванином Михаем Петичем и одержал победу со счетом 8:0 за 2 минуты 30 секунд. Армянинстартовал 4 июня с квалификационного раунда и одержал 4 победы. Он оказался сильнее итальянца (9:0), турка (6:1), грузина (8:4), россиянина (5:4) и вышел в финал.
Меликян боролся в финале с грузином Георгием Шотадзе и уступил со счетом 0:9. Меликян вступил в борьбу 4 июня с 1/8 финала и, одержав победу над сербом (8:0), австрийцем (14:5) и россиянином (10:1), завоевал путевку в финал.
Оганесян (60 кг) в поединке за бронзовую медаль одержал уверенную победу над украинцем Мирославом Словяном со счетом 9:0.
4 июня потерпевший поражение Карен Хачатрян (82 кг) получил возможность побороться за бронзовую медаль, однако 5 июня уступил во втором утешительном поединке и выбыл из борьбы. 4 июня бронзовым медалистом стал Грачья Погосян (63 кг).