2020 թվականի փետրվարին Մյունխենում նախատեսված է Արսեն Բաբաջանյանի «Ցտեսություն, Ծիտ» կամերային օպերայի պրեմիերան՝ ստեղծված Արամ Պաչյանի համանուն վեպի հիման վրա:
Վեպն առաջին անգամ հրատարակվել է 2012 թվականին։ 2017-ին լույս է տեսել վեպի վերամշակված տարբերակը: «Ցտեսություն, Ծիտ»-ը թարգմանվել և հրատարկվել է անգլերենով, նախատեսվում է նաև արաբերեն և ֆրանսերեն լեզուներով հրատարակումները:
Նախագծի ստեղծագործական թիմը բազմազան է. հիմնական աշխատանքային կազմում են կոմպոզիտոր Արսեն Բաբաջանյանը, խորեոգրաֆ և պարուհի Լյուբա Ավակումովան, գրող Արամ Պաչյանը և անիմատոր Եվա Մուրադյանը:
Մյունխենաբնակ կոմպոզիտոր Արսեն Բաբաջանյանի խոսքով կամերային օպերան կտարբերվի իր ուրույն ոճով և ձևաչափով, ինչպես նաև արվեստի տարբեր ճյուղերի յուրովի համադրմամբ:
Մայիսի 2-ին Մյունխենում տեղի է ունեցել օպերայի առաջին հաշվետու ներկայացումը՝ «Աշխատանքային ընթացք» խորագրի ներքո. արտիստները ներկայացրել են իրենց մեկամսյա աշխատանքի արդյունքը Մյունխենի HIER=JETZT փառատոնի շրջանակներում:
Մայիսի 3-ին Վիլա Վալդբերտա արվեստագետների կացարանում, որտեղ նախագծի շրջանակներում կրթաթոշակով ներկա էին Արամ Պաչյանն ու Եվա Մուրադյանը, թիմը ներկաներին ներկայացրեց մի ներկայացում, որի ընթացքում գերմաներեն և հայերեն լեզուներով ընթերցվեցին հատվածներ գրքից: Թատերականացված ընթերցմանը զուգահեռ հնչում էր Արսեն Բաբաջանյանի էլեկտրոնային երաժշտությունը՝ գրվածհատուկ: Ներկայացումից հետո ներկաներին տպավորեցին Եվա Մուրադյանի յուրահատուկ ոճով էսքիզները, ինչպես նաև լուսանկարչական էքսպոզիցիան՝ հիմնականում հայկական մոտիվներով, որոնք ներկաներն ազատ էին վերցնելու իրենց հետ:
Նախագծի իրականացմանն աջակցում են մի շարք միջազգային կառույցներ, որոնց թվում են Մյունխենի քաղաքապետարանը և Գերմանիայի դաշնությունում Հայաստանի դեսպանատունը: Նախագծի կազմակերպիչն ու իրագործողն է ARTCONCEPT միջազգային ասոցիացիան, որն աչքի է ընկնում բազմապիսի մշակութային միջոցառումներով և փառատոններով Հայաստանում և աշխարհի տարբեր քաղաքներում:
«Ցտեսություն, Ծիտ» կամերային օպերայի ստեղծագործական զարգացումներին կարելիէ հետևել նախագծի ֆեյսբուքյան և ինստագրամյան էջերում:

The premiere of Armenian composer Arsen Babajanyan's "Goodbye, Bird" chamber opera based on a novel of the same name by writer Aram Pachyan is scheduled for February 2020 in Munich.
The novel was first published in 2012, with the revised version released in 2017. "Goodbye, Bird" has been translated and published in English, while Arabic and French versions will be revealed in the near feature.
The creative team of the project is diverse. Babajanyan, Pachyan, choreographer and dancer Lyuba Avvakova and animator Eva Muradyan are involved in the executive team.
According to the Munich-based composer, the chamber opera will differ with its unique style and concept, as well as the particular combination of different art directions.
The first work-in-progress performance was held on May 2, when the artists a presented short dance performance after working in Munich HIER = JETZT open platform for a month.
On May 3, at Villa Waldberta Art Residence, where Pachyan and Muradyan had a three-month scholarship, the team presented an unusual performance during which excerpts from the novel were read in German and Armenian languages.
The theatrical performance was accompanied by Babajanyan's electronic music written specifically for that occasion, followed by Muradyan's sketches and photography exhibition, mostly with Armenian motives.
The project is supported by a number of international organizations, including the Munich City Hall and the Armenian Embassy in Germany.
The organizer and interpreter of the project is ARTCONCEPT International Association, which has realised various cultural events and festivals in Armenia and in different corners of the world.
You can follow "Goodbye, Bird" chamber opera creative activity on their Facebook and Instagram pages.