Մեկնարկել է մայրաքաղաքի ամենանշանակալի մշակութային իրադարձություններից մեկը՝ Երևանի «Ոսկե ծիրան» 16-րդ միջազգային կինոփառատոնը: Սիրված իրադարձության գլխավոր գործընկերն արդեն 14 տարի անընդմեջ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն է: Մեկ շաբաթ շարունակ՝ մինչև հուլիսի 14-ը, հայ ֆիլմասերներ հասարակությունն ու կինոգործիչները կունենան միջազգայինկինեմատոգրաֆիայի գլուխգործոցները վայելելու բացառիկ հնարավորություն:
16-րդ «Ոսկե ծիրան»-ի պաշտոնական բացումը եղել է Կ. Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում: Իրադարձության մասնակիցները՝ անվանի հյուրերը, մրցույթային և ոչ մրցույթային ծրագրերի մասնակիցները, հանդիսավոր մեկնարկից առաջանցել ենան կարմիր գորգով: Ողջույնի խոսքով հանդես են եկել Երևանի «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի հիմնադիր տնօրեն Հարություն Խաչատրյանը և փառատոնի գլխավոր գործընկեր ընկերության՝ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Հերթական անգամ ողջունում եմ «Ոսկե ծիրան» Երևանի միջազգային կինոփառատոնի հիմնադիրներին, ովքեր իրենց գործն այստարի վստահել են երիտասարդ սերնդին: Ողջունում եմ նաև մեծ դահլիճներում համախմբված կինոսեր, արվեստասեր ու կինոյիլեզուն նորովի բացահայտել ցանկացող հասարակությանը: Տարիներ շարունակ, Հայաստանի մշակութային անցուդարձին շունչհաղորդող «Ոսկե ծիրանը» բարձր նշաձող է սահմանել ոչ միայն մեր, այլև կինոփառատոնային արվեստը գնահատող այլերկրներում: Այն վաղուց դարձել է գեղարվեստական մտածողության և աշխարհընկալման յուրօրինակ հարթակ: Հաճելիկինոդիտում, մասնագիտական նոր վերելք և վառ տպավորություններ եմ մաղթում բոլորին»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավորտնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, հայտնում է ընկերության մամուլի ծառայությունը:
«Այս տարի փառատոնը փոփոխություններ է կրել, փոխվել է փառատոնի ղեկավար կազմը, փոխվել է դիզայնը, լոգոն, վերանայվել են բազում գաղափարներ: Փոխվել է փառատոնի տնօրենը: Սակայն չի փոխվել մեր գլխավոր գործընկերը՝ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը և նրա գլխավոր գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, ինչի կապակցությամբ մենք չափազանց ուրախ ենք: Եվ մենք, ինչպես միշտ, պարոն Յիրիկյանի հետ ազդարարում ենք փառատոնի բացումը, և հուսով ենք, որ միասին մշտապես կազդարարենք փառատոնի մեկնարկը»,- իր խոսքում ընդգծել է Երևանի «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի հիմնադիր նախագահ Հարություն Խաչատրյանը:
Կինոփառատոնը բացվել է Չուն-հո Պոնի «Մակաբույծը» ֆիլմով:
Հերթական՝ 16-րդ միջազգային կինոփառատոնն աշխարհի տարբեր երկրներից ստացել է մասնակցության ավելի քան 740 հայտ: Ցուցադրության համար ընտրվել են մի շարք կինոնկարներ աշխարհի հեղինակավոր՝ Կաննից, Բեռլինից, Ռոտերդամի կինոփառատոնների խաղացանկերից վերցրված մի շարք ֆիլմեր: Այս տարի լինելու է միջազգային լիամետրաժ (խաղարկային և վավերագրական), ինչպես նաև կարճամետրաժ ֆիլմերի տարածաշրջանային մրցույթ: Նախատեսված է նաև «Տարածաշրջանայինհամայնապատկեր» խորագրով արտամրցութային ծրագիրը: Մնացած ծրագրերը լինելու են ոչ մրցութային են: Դրանք կրում են՝«Երևանյան պրեմիերաներ», «Հետահայաց ցուցադրություններ», «Հարգանքի տուրք», «Ծուռ Ծիրան» խորագրերը:
«Հետահայաց ցուցահանդրություններ» ծրագրի շրջանակում ներկայացվելու է 6 ֆիլմ՝ փառատոնի հատուկ հյուրերից երկուսի՝մեքսիկացի հանրահայտ կինոռեժիսոր, միջազգային մրցույթների դափնեկիր Կառլոս Ռեյգադասի (4) և Արթուր Արիստակիսյանի (2)գործերից:
«Երևանյան պրեմիերաներ» ծրագրում ընդգրկված ֆիլմերից են Նադավ Լապիդի «Հոմանիշներ», Ժու Շենգզեի «Ներկա կատարյալը»,Ալեքսեյ Չուպովի և Նատալյա Մերկուլովայի «Բոլորին զարմացրած մարդը», Ֆրանսուա Օզոնի «Աստծու ողորմությամբ», Բոն Ջուն-հոյի «Մակաբույծը» և այլ կինոնկարներ:
16-րդ «Ոսկե ծիրանի» լիամետրաժ մրցույթի ժյուրին նախագահելու է ճանաչված կինոռեժիսոր Ալեքսանդր Մինդաձեն:
Միջազգային լիամետրաժ մրցույթային ծրագրի ժյուրիի կազմում ընդգրկված են ռեժիսոր Նիկոլաս Վադիմոֆը (Շվեյցարիա), ռեժիսոր, Թեհրանի միջազգային կինոփառատոնի նախագահ Ռեզա Միրքարիմին (Իրան), պրոդյուսեր, Թրայբեկայիկինոփառատոնի գործադիր տնօրեն Էմի Հոբին (ԱՄՆ), պրոդյուսեր Էլիզաբեթ Կառլսենը (Մեծ Բրիտանիա), կինոքննադատ ՊաոլոԲերտոլինը (Իտալիա), դերասանուհի, ռեժիսոր Նինո Կիրտաձեն (Ֆրանսիա):
Կարճամետրաժ ֆիլմերի տարածաշրջանային մրցույթի ժյուրիի նախագահը ռեժիսոր Պիպո Մեցապեսան է (Իտալիա): Ժյուրիիկազմում ընգրկված են նաև օպերատոր Նորայր Կասպերը (Կանադա) և Clermont-Ferrand կինոփառատոնի ծրագրերի տնօրեն ԺորժԲոլոնը:

One of the most spectacular events of the year — the 16th Golden Apricot International Film Festival — has kicked off in Yerevan.
The General Partner of the event is VivaCell-MTS that has been by the festival’s side for 14 years in a row. Armenian film lovers and cinema professionals will have the privilege to enjoy masterpieces of international cinematography for a week till July 14.
The 16th Golden Apricot festival officially opened at Karen Demirchyan Sports and Concerts Complex. The renowned guests and the participants of competition and non-competition programs appeared on the red carpet before the start of the ceremony.
Founding director of the festival Harutyun Khachatryan and VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian greeted the public attending the opening ceremony.
''I once again welcome the founders of the Golden Apricot Yerevan International Film Festival, who have entrusted their work to the younger generation this year. I also welcome the people, who love movies, art and gathered in the big halls to discover new movies. Over the years, the Golden Apricot, which enriches the cultural life of Armenia, has set a high standard among cinemalovers not only in our country but also in other countries. It has become a unique platform for artistic thinking and world perception. I wish everyone a pleasant time, a new professional adventure and bright impressions'',- VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian noted.
“This year many things about the festival have changed, for example the staff, the design, the logo, and many ideas have been revised. The festival director has changed. However, our general partner, VivaCell-MTS and its General Manager Ralph Yirikian has not changed, and we are extremely glad for that. And we, as always, announce the opening of the festival with Mr. Yirikian and we hope that together we will always announce the launch of the festival’’,- Founding director of the festival Harutyun Khachatryan noted.
The festival opened with the screening of the movie “Parasite” by Joon-ho Bong.
This year the IFF has received over 740 films from different countries and has selected a number of films from prestigious international film festivals such as the festivals in Cannes, Berlin, Rotterdam, for the program. The festival will have feature films (including fiction and documentary films), as well as short regional film contests; the non-competition program will feature a regional panorama contest. The rest of the programs such as Yerevan Premieres, Retrospectives, Tribute and Twisted Apricot are non-competitive.
Within the frameworks of the Retrospective program the screening of the films by the special guests of the festival will be held. Four films by Carlos Reygadas and two films by Arthur Aristakisyan will be presented.
Yerevan Premieres program includes such films as Synonyms by Nadav Lapid, Present.Perfect. by Zhu Shengze, The Man Who Surprised Everyone by Aleksey Chupov, Natalya Merkulova, By The Grace of God by Francois Ozon, Parasite by Bong Joon-ho etc. The jury president of the 16th GAIFF International Long-Term Competition Program is Aleksandr Mindadze. The jury consists of director Nicolas Wadimoff (Switzerland), director, Tehran International Film Festival President Reza Mirkarimi (Iran), producer, Executive Director of Tribeca Film Festival Amy Hobby (USA), producer Elizabeth Karlsen (UK), film critic Paolo Bertolin (Italy), actress, director Nino Kirtadze (France).
The jury president of the regional short film competition is director Pippo Mezzapesa (Italy). The jury also includes օperator Norayr Kasper (Canada) and Clermont-Ferrand Film Festival Program Director Georges Bollon.
The best film of the feature films competition will be presented during the closing ceremony of the IFF.