Հայտնի գրող Ջորջ Մարտինը Entertainment Weekly-ին տված հարցազրույցում որոշ մանրամասներ է ներկայացրել «Գահերի խաղի» փրիքվելից՝ թե ինչպիսին էր Վեսթերոսը մինչ սերիալի իրադարձությունները:
Ավելի վաղ արդեն ասվել էր, որ փրիքվելի գործողությունները, որի նկարահանումներն արդեն ընթանում են Հյուսիսային Իռլանդիայում, տեղի են ունենում «Գահերի խաղից» 5,000 տարի առաջ և ավարտվում են մարդկանց և Սպիտակ քայլորդների դիմակայությամբ: Սցենարը գրում է Ջորջ Մարտինը Ջեյն Գոլդմանի հետ համատեղ:
Նա 5 փաստ է ներկայացրել փրիքվելի մասին:
1. Վեսթերոսում 100 թագավորություն է եղել, բայց փոքր: «Մենք խոսում ենք 7 թագավորության մասին, դրանք 7-ն էին Էյգոնի նվաճումներից հետո, բայց նախկինում դրանք 9-ին, մինչ այդ՝ 12-ը, ավելի վաղ՝ 100-ը, բայց շատ փոքր»,-ասել է գրողը:
2. Փրիքվելում կլինեն Սթարքերը, քանի որ նրանք սերում են Առաջին մարդկանցից: Վիշապները դեռ չեն հայտնվել, բայց բազում այլ էակներ կան: «Անշուշտ, կլինեն նաև Սպիտակ քայլորդները, կամ Այլոք, ինչպես նրանց անվանում են գրքում, ինչպես նաև նախագայլերը, որոնք ապրել են հազարավոր տարիներ առաջ, և մամոնտները:
3. Լանիստերները փրիքվելում չկան, առնվազն, սկզբում: Նրանց տոհմական բնակավայրում այլ տոհմ է ապրում: «Ժայռը տեղում է և այնտեղ ապրում են Քասթերլիները, որոնց պատվին էլ այդ հողերը կկոչվեն ավելի ուշ»,-ասել է գրողը:
4. Առաջատար դերերում կանայք կլինեն՝ Նաոմի Ուոթս, Նաոմի Էքի և Դենիզ Հոֆ: «Ես չէի օգտագործի գլխավոր դերակատարներ արտահայտությունը: «Գահերի խաղում» մենք ոչ մեկին գլխավոր դերում չենք նշանակել, կարծում եմ, այս դեպքում էլ այդպես կլինի»,-պարզաբանել է Մարտինը:
5. Վերնագիրը, հավանաբար, կփոխվի: «Երկար գիշեր» տարբերակը դեռ պաշտոնապես չի հաստատվել, քանի որ «Գահերի խաղի» 8-րդ եթերաշրջանի 3-րդ էպիզոդն էր այդպես կոչվում: Թեև Ջորջ Մարտինին այդ տարբերակը դուր է գալիս, բայց նա դեմ չէ նաև առաջարկված «Ամենաերկար գիշերը» տարբերակին:

Автор цикла романов «Песнь льда и пламени» Джордж Мартин в интервью изданию Entertainment Weekly раскрыл детали снимающегося в Северной Ирландии приквела сериала «Игра престолов», в основу сюжета которого легли его книги.
По словам писателя, действия приквела будут развиваться за пять тысяч лет до событий, показанных в «Игре престолов». В то время Вестерос сильно отличался от того места, где родился Джон Сноу. Например, вместо семи больших королевств на материке было около сотни маленьких, также в то время еще не существовало династии Ланнистеров, в их родовом поместье жила другая семья, пишет Lenta.ru.
«Ланнистеров пока нет, но Утес Кастерли точно на месте… Он занят семейством Кастерли, в честь которых он все еще назван в «Игре престолов», — пояснил Мартин и отметил, что семейство Старков будет представлено в приквеле.
Также автор заявил, что в готовящейся картине не будет драконов, зато будут другие странные существа: лютоволки, мамонты и белые ходоки, противостояние простых людей с которыми станет основным конфликтом сериала.
Мартин подтвердил, что три ведущие женские роли исполнят актрисы Наоми Уоттс, Наоми Эки и Денис Гоф. Помимо этого, писатель признался, что приквел еще не имеет названия, однако, он сам был бы не против названия «Самая долгая ночь».
Ранее в июле Мартин осудил фанатов «Игры престолов» за токсичность. В мае поклонники потребовали переснять финальный сезон «Игры престолов», который они сочли неудачным.