Շվեյցարակա responsAbility ընկերությունն իրականացնում է $175 մլն-ին համարժեք ֆինանսավորման արժեթղթավորման գործարք` ներգրավելով JP Morgan-ին որպես տեղաբաշխող, ԱՄՆ Օտարերկրյա մասնավոր ներդրումների կորպորացիային որպես ներդրող և Ամերիաբանկին որպես ֆինանսական միջնորդ Հայաստանում:
responsAbility Investments AG ընկերությունն իրականացնում է վարկային ֆինանսավորմամբ ապահովված արժեթղթերի թողարկման գործարք` ուղղված զարգացող երկրներում փոքր և միջին ձեռնարկությունների ֆինանսավորմանը: Ֆինանսավորման այս ձևը, միավորելով տարբեր ակտիվները մեկ ֆոնդում, ներդրողներին (արժեթղթեր ձեռք բերողներին) առաջարկում է եկամտաբեր և միաժամանակ ավանդական պարտքային և բաժնային ներդրումներից քիչ կախված, ընդհանուր տնտեսական զարգացմանը նպաստող ֆինանսական գործիք:
Որպես արժեթղթերի տեղաբաշխման կազմակերպիչ հանդես է գալիս JP Morgan ընկերությունը, իսկ հիմնական ներդրողներից մեկն է ԱՄՆ Օտարերկրյա մասնավոր ներդրումների կորպորացիան, որը տրամադրել է գործարքում ներգրավված մասնավոր ինստիտուցիոնալ ներդրումները մոբիլիզացնելու համար անհրաժեշտ օժանդակ կապիտալը:
«Այս գործարքը վկայում է, որ զարգացող երկրներում միկրո, փոքր և միջին ձեռնարկությունների ֆինանսավորումն արագ զարգանում է և արդեն հասել է այն մակարդակին, երբ կարող է օգտվել կապիտալի հիմնական շուկաների ֆինանսավորման հնարավորություններից», – նշել է responsAbility ընկերության ֆինանսական հաստատությունների վարկավորման բաժնի համաղեկավար Թոմաս Մյուլերը:
«Մենք շատ ուրախ ենք, որ այս գործարքի միջոցով միանում ենք միկրո, փոքր և միջին ձեռնարկություններ ֆինանսավորող բարձրակարգ կազմակերպությունների միջազգային թիմին: Մեզ համար պատիվ է մասնակցել կապիտալի համաշխարհային շուկաների մակարդակում իրականացվող այս նորարարական գործարքին, որում ներգրավված են այնպիսի խոշոր կազմակերպություններ, ինչպիսիք են responsAbility-ն, JP Morgan-ը և որպես ներդրող` ԱՄՆ Օտարերկրյա մասնավոր ներդրումների կորպորացիան և այլ բարձրակարգ ներդրողներ», – նշել է Ամերիաբանկի ֆինանսական տնօրեն և գլխավոր տնօրենի տեղակալ Գևորգ Թառումյանը:

responsAbility Investments AG, the international impact asset manager headquartered in Switzerland, is launching a $175 million securitization of loans to SME-finance institutions in emerging markets. It allows investors to access a pool of assets that offers attractive market return, is less correlated to traditional public debt and equity investments and creates high development impact.
The private Swiss enterprise has partnered with Ameriabank as financial intermediary for Armenia
The arranger and placement agent of the transaction is JP Morgan, while key investors in the blended finance vehicle include the Overseas Private Investment Corporation (OPIC), who provided the catalytic capital necessary to mobilize the private institutional investment in the deal.
“This securitization shows that the fast-growing microfinance and SME finance space in emerging markets has now reached a maturity that allows it to access financing from mainstream capital markets”, commented Thomas Müller, Co-Head Financial Institutions Debt at responsAbility.
“We are delighted to be part of global pool of quality microfinance and SME finance players, participating in an innovative, global capital markets transaction managed by responsAbility, arranged by JP Morgan, and invested in by OPIC and other high quality investors in pursuit of the Sustainable Development Goals”, commented Gevorg Tarumyan, CFO, Deputy General Director of Ameriabank.