ԱՄՆ առևտրի նախարարությունը հայկական 2 ընկերություն է ընդգրկել իր «սև ցուցակում» Իրանի հետ կապերի պատճառով: Փաստաթուղթը հրապարակվել է օգոստոսի 13-ին, ԱՄՆ Դաշնային ռեեստրի կայքում:
Ընդհանուր առմամբ ցուցակում 17 նոր ընկերություն է ընդգրկվել՝ ՌԴ-ից, Չինաստանից, Վրաստանից և այլ երկրներից: Հայաստանից ընդգրկվել են Երևանի Կապի միջոցների գիտահետազոտական ինստիտուտն (ԵրԿՄԳՀԻ) ու «Մարկել» ՓԲԸ-ն:
Ինչպես նշվում է, «ԵրԿՄԳՀԻ-ն վերաարտահանել է ԱՄՆ Արդյունաբերությյան և անվտանգության բյուրոյի «Կոմերցիոն վերահսկման ցանկում» ընդգրկված ապրանքներն առանց համապատասխան արտոնագրի, իսկ անձը, որը հանդիսանում է ԵրԿՄԳՀԻ տնօրենն ու «Մարկել» ՓԲԸ-ի նախագահը, բիզնես է վարում իրանական կազմակերպության հետ, որն ԱՄՆ պատժամիջոցների տակ է:
Հունվարին ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունը պատժամիջոցներ է սահմանել այն ավիաընկերությունների դեմ, որոնք «օգնում են զենք առաքել Սիրիա»: ԱՄՆ այդ պատժամիջոցներին ենթակաների ցանկում է հայտնվել նաև հայկական Flight Travel LLC-ն, որը իրանական Mahan Air-ի առևտրային ներկայացուցիչն է Երևանում:

Министерство торговли США добавило две армянские компании в свой «черный список» из-за связей с Ираном. Это следует из документа, опубликованного 13 августа на сайте Федерального реестра США.
Всего в список добавлено 17 компаний из РФ, ОАЭ, Китая, Грузии и других стран. Из Армении туда вошли ЗАО Ереванский научно-исследовательский институт средств связи (ЕрНИИСС) и ЗАО «Маркел».
Как отмечается, «ЕрНИИСС реэкспортировал товары из «Списка коммерческого контроля» Бюро промышленности и безопасности США без необходимых лицензий, а лицо, являющееся исполнительным директором ЕрНИИСС и президентом ЗАО «Маркел», ведет бизнес с иранской организацией, которая находится под санкциями США».
В январе Минфин США ввел санкции в отношении авиакомпаний, которые «помогают поставлять в Сирию оружие». Так, под санкции США попала армянская Flight Travel LLC, которая является торговым представителем иранской авиакомпании Mahan Air в Ереване.