2019-ի 7 ամիսներին Հայաստանից մրգային գինիների արտահանումն աճել է 41 տոկոսով. արտահանվել է շուրջ 6.3 միլիոն դոլարի մրգային գինի: Այդ մասին իր ֆեյսբուքյան էջում հայտնել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Անկեղծ ասած՝ նախկինում միշտ կասկածով եմ վերաբերվել այս արտադրատեսակին, բայց այս տարի Սարյան փողոցում տեղի ունեցած գինու փառատոնի ընթացքում համոզվեցի, որ հայաստանցի գինեգործներին հաջողվել է հատկապես նռան գինին հասցնել բոլորովին նոր՝ բարձր մակարդակի և այս ապրանքատեսակը հայկական նոր բրենդ դառնալու բոլոր հնարավորություններն ունի»,-ասվում է գրառման մեջ:

The export of fruit wines from Armenia grew by 41% in the first seven months of 2019 against the same period last year, Prime Minister Nikol Pashinyan said in a Facebook post.
Fruit wines are fermented alcoholic beverages made from a variety of base ingredients (other than grapes); they may also have additional flavors taken from fruits, flowers, and herbs.
Pashinyan revealed that fruit wines worth $6.3 million were shipped abroad in the reporting period.
According to the Prime Minister, Armenian producers have taken the production of fruit wines, especially that of pomegranate wine to a whole new level.