2019-ի 7 ամիսներին Հայաստանից մրգային գինիների արտահանումն աճել է 41 տոկոսով. արտահանվել է շուրջ 6.3 միլիոն դոլարի մրգային գինի: Այդ մասին իր ֆեյսբուքյան էջում հայտնել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Անկեղծ ասած՝ նախկինում միշտ կասկածով եմ վերաբերվել այս արտադրատեսակին, բայց այս տարի Սարյան փողոցում տեղի ունեցած գինու փառատոնի ընթացքում համոզվեցի, որ հայաստանցի գինեգործներին հաջողվել է հատկապես նռան գինին հասցնել բոլորովին նոր՝ բարձր մակարդակի և այս ապրանքատեսակը հայկական նոր բրենդ դառնալու բոլոր հնարավորություններն ունի»,-ասվում է գրառման մեջ:

Экспорт фруктовых вин из Армении за первые 7 месяцев 2019 года вырос на 41%: из страны было вывезено фруктового вина на сумму около 6.3 млн долларов. Об этом на своей странице в Facebook написал премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«Честно говоря, прежде я всегда скептически относился к этому производству. Но в этом году во время фестиваля вина на улице Сарьяна убедился в том, что армянским виноделам удалось поднять вино, особенно гранатовое, на совершенно новый высокий уровень, и у этого товара есть все шансы стать новым армянским брендом», – отметил премьер.