Հայաստանի ջերմոցային արտադրանքի (ոչ միայն հատապտուղների, այլ նաև բանջարեղենի և ծաղիկների) նկատմամբ աստիճանաբար աճող պահանջարկի շնորհիվ ֆերմերների առջև արտահանման նոր հնարավորություններ բացվեցին:Արտահանման պայմանները բավարարելու համար, հատկապես Մերձավոր Արևելքի և Եվրոպայի բոլորովին նոր շուկաներում, ի լրումն Ռուսաստանի, անհրաժեշտ էր արդիականացնել Հայաստանի ջերմոցային ոլորտը: Օրինակ` սննդի անվտանգության ապահովումը չէր համապատասխանում այլ երկրներում գործող պահանջներին. չկար ստանդարտ փաթեթավորում, հնարավոր չէր ապահովել ապրանքների դասակարգում և տեսակավորում ըստ չափի, գույնի, հասունության, պնդության կամ փափկության: Աշխատուժի սահմանափակ հմտությունները, թերզարգացած ենթակառուցվածքը, ինչպես նաև իրավական և կարգավորող ոլորտի խոչընդոտները նույնպես արգելք էինհանդիսանում մատակարարման համաշխարհային շղթաներում հայկական ագրոբիզնեսի ինտեգրման համար:
2016թ. Համաշխարհային բանկի խումբը (ՀԲԽ) սկսեց համագործակցել Հայաստանի կառավարության հետ իր «Ներդրումային քաղաքականության և ագրոտնտեսությունների զարգացման ծրագրի»շրջանակներում, որն իրականացվում էրմասնավոր հատվածում ՀԲ-ի ներկայացուցիչ Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի (ՄՖԿ) կողմից`ջերմոցային տնտեսությունների ոլորտն ընդլայնելու համար նախադրյալներ ստեղծելու նպատակով: Ծրագրին աջակցել է նաև Ավստրիայի ֆինանսների նախարարության կողմից ֆինանսավորվող` Ներդրումային խորհրդատվության ծառայությունը:
Հայաստանում ծավալվող գործունեության շրջանակներում ՄՖԿ-ն աջակցում է այն ընկերություններին, որոնք ձգտում են ընդլայնել իրենց արտահանման ծավալները կամ ավելացնել իրենց մասնաբաժինը միջազգային շուկաներում, և մեր խորհրդատվությունը, որը ներառում է Հայաստանի գյուղատնտեսական արտադրանքի արտահանումը դիվերսիֆիկացնելու վերաբերյալ ուղեցույցներ, նպաստել է արտահանման դիվերսիֆիկացմանը:
Ներկայումս ավելի մեծ թվով հայկական ընկերություններ հատապտուղ են արտահանում Եվրոպական միություն, իսկ անցյալ տարի երկու ընկերություն մուտք գործեցինաև այլ շուկաներ` Եվրասիական տնտեսական միության և Եվրոպական միության երկրներից բացի: Եվս երեք միջին ձեռնարկություն այժմ ծաղիկ է արտահանում, և ծաղիկների արտահանման ընդհանուր ծավալն աճել է ավելի քան 1.5 անգամ. 2016թ. այն կազմում էր շուրջ 755 տոննա, իսկ 2018թ.,ըստ պաշտոնական վիճակագրության (առ 26.07.2019թ.),հասել էր մոտ 1300 տոննայի:
Բացի այդ, ՄՖԿ-ն փորձեց նպաստել տվյալ ոլորտում կարողությունների զարգացմանը` տեղական աշխատուժի համար վերապատրաստման դասընթաց մշակելու միջոցով, որի արդյունքում գյուղատնտեսության ոլորտի մասնագետների հաջորդ սերունդը, թերևս, պատրաստ կլինի իր արտադրանքն ավելի մեծ թվով սպառողների առաջարկել:
Զարգացման ներուժ
Արդեն բավականին երկար ժամանակ ջերմոցային տնտեսությունը, հատկապես` բանջարեղենի և ծաղիկների աճեցման ջերմոցները, էապես նպաստում են Հայաստանի գյուղատնտեսության ոլորտի զարգացմանը: Գյուղատնտեսական ոլորտում իրականացվող ծրագրերը խթանում են երկրում սննդամթերքի և խմիչքի արտադրության զարգացումը` ինտեգրելով այն մատակարարման ավելի խոշոր ցանցերում: Համաշխարհային բանկի տվյալների համաձայն, վերջին 7 տարիների ընթացքում ագրոբիզնեսի ոլորտի միջինացված բաժինը ՀՆԱ-ում կազմել է 16.6 տոկոս, իսկ ոլորտում առկա աշխատատեղերի թիվը կազմել է Հայաստանի աշխատատեղերի ընդհանուր թվի 34.8 տոկոսը:
Քանի որ արտահանումն, այնուամենայնիվ, բավականին զարգացած չէր, ՄՖԿ-ի խորհրդատվական աջակցությունը սկսվեց Հայաստանի ջերմոցային ոլորտի արտահանման ներուժի ուսումնասիրությունից: Հաջորդ հույժ կարևոր քայլը ջերմոցային արտադրանքի արտահանման շղթայի բոլոր օղակների հստակ սահմանումն էր` համապատասխան փոփոխություններ մշակելու նպատակով: Այդ համատեքստում իրականացվեցին նաև տվյալ բիզնեսի համար կարևոր մատակարարման ցանցի մասնակիցների, այդ թվում`պետական և մասնավոր ոլորտի շահագրգիռ կողմերի հետքննարկումներ:
ՄՖԿ-ի հստակ առաջարկություններն ստանալուց հետոիրականացվեց գյուղատնտեսության և ագրոբիզնեսի ոլորտում օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների (ՕՈՒՆ) ներուժի գնահատում,և մշակվեցՕՈՒՆ-ի հնարավորությունների առավել արդյունավետ օգտագործմանն ուղղված ռազմավարություն: Ուսումնասիրությունը ցույց տվեց, որ օտարերկրյա ներդրումների համար գրավիչ ենմիայն ջերմոցային արտադրանքն ու ծաղիկները. հենց սրանց արտահանումն է հավանական իրականացնել դեպի Եվրոպական միության երկրներ: Դրանից հետո սկսեցին մշակվել արտահանման շուկայի ընդլայնմանծրագրերը:
Հայաստանում որակավորված աշխատուժի խիստ պահանջից ելնելով` 2017թ. ՄՖԿ-ի աջակցությամբ մշակվեց «Ջերմոցային մշակաբույսերի արտադրության և կառավարման» դասընթացը, մասնավորապես, Հայաստանի ջերմոցային ոլորտում հմտությունների կարիքների և աշխարհի առաջատար համալսարանների ծրագրերի ուսումնասիրության արդյունքում մշակվեց ութ ամիս տևողությամբդասընթացԱգրոբիզնեսի Հետազոտությունների և Կրթության Միջազգային Կենտրոնի հետ համատեղ:
Ներկայումս տարեկան 50 ուսանող մասնակցում է վերոնշյալ դասընթացին, որի շրջանակներում նրանք ծանոթանում են ժամանակակից ջերմոցային կառույցներին, ջերմոցներում կիրառվող առաջադեմ տեխնոլոգիաներին, արտադրության մեջ օգտագործվող ռեսուրսներին և նյութերին, ջերմոցային միկրոկլիմայի կառավարման համակարգերին, բույսերի ֆիզիոլոգիային և պաշտպանությանը: Սա առաջիկայում անպայման կունենա դրական արդյունք:
Դրական արդյունքներ տեղական շուկայում
ՄՖԿ-ի աջակցությունը ջերմոցային ոլորտին նաև այլ դրական արդյունքներ արձանագրեց.«Առևտրի ֆինանսավորման համաշխարհային ծրագրի» աշխատանքներում ընդգրկվեց Հայաստանում ՄՖԿ-ի երկարամյա գործընկեր Ամերիաբանկը, որն առևտրի ֆինանսավորման եզակի միջնաժամկետ լուծում առաջարկեց «Գրինֆուդ» տեղական ջերմոցային ընկերությանը: Այդ ֆինանսավորման շնորհիվընկերությունը երկարաձգեցջերմոցային էներգաարդյունավետ սարքավորումների ձեռքբերման ժամկետները և կարողացավ ներմուծել տվյալսարքավորումները: Արդյունքում «Գրինֆուդ»-ի ջերմոցների ներկայիս արտադրական հզորությունըեռապատկվելու է, ինչը հնարավորություն կտա ընկերությաննընդլայնել իր արտադրանքի տեսականին:
Ընկերությունը փնտրում է իր արտադրանքը Եվրոպական միության շուկաներ արտահանելու հնարավորություններ: Միևնույն ժամանակ, ընկերությունը մասնակցել է գյուղատնտեսական արտադրանքի արտահանման վերաբերյալ ՄՖԿ-ի կազմակերպած քննարկումներին:
«Գրինֆուդ» ընկերության զարգացումը նպաստում է նաև Շիրակի մարզի տնտեսության ամրապնդմանը: Այդ մարզի գյուղական վայրերում ընկերության աշխատակիցների ընդհանուր թվի մոտ 85 տոկոսը կանայք են: Ակնկալվում է աշխատատեղերի քանակի 20 տոկոս աճ:
«Գրինֆուդ»-ի տնօրենի կարծիքով, ձեռք բերածնոր սարքավորումները կնպաստեն շրջակա միջավայրի պահպանությանը, քանի որ ժամանակակից գյուղատնտեսական սարքավորումները նվազեցնում են ածխածնի մոնօքսիդի արտանետումը և հնարավորություններեն ստեղծում ջերմոցային նոր մթերքի արտադրության համար: Բոլոր նշված բարելավումները «էապես կբարձրացնեն մեր արտադրանքի որակը», – նշել է «Գրինֆուդ» ՍՊԸ-ի տնօրեն Անդրանիկ Իգնատոսյանը: – «Արդյունքում, մեր արտադրանքն ավելի մրցունակ կլինի և ավելի բարձր եկամտաբերություն կապահովի»:

Increased demand for Armenia’s greenhouse products—not just berries, but vegetables and flowers as well—has presented farmers with fresh possibilities for export.
To meet export conditions—especially in brand-new markets throughout the Middle East and Europe, in addition to Russia—Armenia’s greenhouse sector needed to modernize. For example, its compliance with food safety requirements didn’t meet other nations’ regulations; there was no standard packaging; and classification and sorting of products by size, color, ripeness, firmness, or softness couldn’t be ensured. Limited labor market skills, poor infrastructure, and legal and regulatory obstacles also blocked Armenian agribusinesses from linking into global supply chains.
The World Bank Group began working with Armenia’s government in 2016 through its Armenia Investment Policy and Promotion/Agri Project, implemented by IFC, to prepare the ground for the greenhouse sector’s expansion. The project, implemented by IFC, has been supported by the Facility for Investment Climate Advisory Services (FIAS), funded by Austria’s Ministry of Finance. IFC’s work in Armenia supports companies aiming to expand their exports or increase their share in international markets, and our advisory work has helped diversify Armenia’s agri-food exports. It includes guidance on diversifying the country’s agri-food exports. Since this project began, more Armenian companies now export berries to the European Union, and last year two companies entered markets other than the Eurasian Economic Union and European Union. Another three medium-sized companies are now exporting flowers, and the overall export volume of flowers has increased by more than 1.5 times from around 755 tons in 2016 to almost 1300 tons in 2018.
We have also helped the greenhouse sector build capacity by devising training for its local labor force—a process that prepares the next generation of agri specialists to offer their home-grown harvests to even more consumers.
An Appetite for Growth
The greenhouse industry—especially vegetable and flower greenhouses—has long been a significant contributor to Armenia’s agriculture sector. Industrial agricultural projects drive the progress of the country’s food processing and beverages sector, connecting them to larger agribusiness supply chains. According to the World Bank data, during the past seven years, the agribusiness sector contributed on average 16.6 percent of GDP and its workers comprise 34.8 percent of Armenia’s total employment.
Despite the promise of the greenhouse sector, however, exports were lagging. IFC’s advisory support began with a review of the export potential of Armenia’s greenhouse sector, and we then mapped the export supply chain of greenhouse production and devised the appropriate interventions. IFC helped facilitate discussions with supply chain participants, including public and private stakeholders.
As IFC made targeted recommendations, we also assessed the potential for foreign direct investment in agriculture and agribusiness and strategized to capitalize on opportunities in the area. The assessment found that only greenhouse products and flowers are attractive for FDI and have a chance to be exported to the European Union. Plans to expand the export market followed.
The need for qualified labor within Armenia led IFC to support the development of the Greenhouse Crop Production and Management course in 2017. After a research on skills gaps and study of programs of the leading universities across the world, IFC then helped establish an eight-month study program with the International Center for Agribusiness Research and Education (ICARE).
Now, 50 students each year receive instruction on modern greenhouse structures, advanced technologies used in greenhouses, resources and materials applied in production, greenhouse microclimate control systems, plant physiology, and plant protection.
Yielding Local Benefits
IFC’s support to the greenhouse sector yielded another sort of harvest. Our Global Trade Finance Program engaged with Ameriabank, a long-term IFC client in Armenia, to provide a unique medium-term trade finance solution to Greenfood, a local greenhouse company. This helped the company extend the terms of financing of energy efficient greenhouse equipment, and facilitate importing of that equipment . These efforts will triple Greenfood’s current greenhouse capacity and allow the company to diversify production
While the company is looking at possibilities to export its products to European Union markets, it has also participated in an IFC-led dialogue on exporting agriproducts.
Greenfood’s growth strengthens the economy of the Shirak region, a rural area where the company employs a workforce comprised of nearly 85 percent women. The number of jobs is expected to increase by 20 percent.
Greenfood anticipates that the next phase of its growth will also benefit the environment. Its new, modern agro-tech equipment reduces carbon monoxide emission and builds capacity for new agro-production.
Together, these enhancements will “greatly improve the quality of our production,” says Andranik Ignatosyan, Greenfood LLC director. “As a result, our products will be more competitive and will secure higher profitability.”